Enigma2 - en to da translation catalogue (1393 entries)

en: 
    Advanced options and settings.
da: 
    Avancerede indstillinger og opsætning.

en: 
    After pressing OK, please wait!
da: 
    Efter tryk på OK, vent venligst!

en: 
    Backup your Dreambox settings.
da: 
    Lav backup af din Dreambox opsætning.

en: 
    Edit the upgrade source address.
da: 
    Rediger kildeadressen til opgradering.

en: 
    Enigma2 will restart after the restore
da: 
    Enigma2 vil genstarte efter gendannelse

en: 
    Online update of your Dreambox software.
da: 
    Online opdatering af din Dreambox software.

en: 
    Press OK on your remote control to continue.
da: 
    Tryk OK på din fjernbetjening for at fortsætte.

en: 
    Restore your Dreambox settings.
da: 
    Gendan din Dreambox opsætning.

en: 
    Restore your Dreambox with a new firmware.
da: 
    Gendan din Dreambox med ny firmware.

en: 
    Restore your backups by date.
da: 
    Gendan dine backups efter dato.

en: 
    Scan for local packages and install them.
da: 
    Scan efter lokale pakker og installer dem.

en: 
    Select your backup device.
    Current device:
da: 
    Vælg din backup enhed.
    Nuværende enkhed:

en: 
    View, install and remove available or installed packages.
da: 
    Se, installer og fjern nuværende eller installerede pakker.

en: %H:%M
da: %T:%M

en: %d jobs are running in the background!
da: %d jobs kører i baggrunden!

en: %d services found!
da: %d kanaler fundet!

en: %d.%B %Y
da: %d.%M %Å

en: %s
    (%s, %d MB free)
da: %s
    (%s, %d MB fri)

en: (empty)
da: (Tom)

en: (show optional DVD audio menu)
da: (Vis ekstra DVD lyd menu)

en: * Only available if more than one interface is active.
da: * Kun tilgængelig hvis mere end et interface er aktivt.

en: * Only available when entering hidden SSID or network key
da: * Kun tilgængelig ved indtastning af skjult SSID eller netværks nøgle

en: .NFI Download failed:
da: .NFI download fejlede:

en: .NFI file passed md5sum signature check. You can safely flash this image!
da: .NFI filen godkendt af md5sum signatur tjek. Du kan flashe dette image sikkert!

en: /usr/share/enigma2 directory
da: /usr/share/enigma2 mappe

en: /var directory
da: /var mappe

en: 12V output
da: 12V Output

en: 16:10 Letterbox
da: 16:10 BrevBox

en: 16:9 Letterbox
da: 16:9 Brevbox

en: 16:9 always
da: 16:9 Altid

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 4:3 Letterbox
da: 4:3 BrevBox

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 60 minutes
da: 60 minutter

en: <unknown>
da: <ukendt>

en: A configuration file (%s) was modified since Installation.
    Do you want to keep your version?
da: En konfigurations fil (%s) er ændret siden installation.
    Vil du beholde denne version?

en: A finished record timer wants to set your
    Dreambox to standby. Do that now?
da: En afsluttet optagelses timer vil gerne sætte din
    Dreambox til standby.Vil du gøre det nu?

en: A finished record timer wants to shut down
    your Dreambox. Shutdown now?
da: En afsluttet optagelses timer vil gerne slukke
    din Dreambox. Slukke nu?

en: A graphical EPG for all services of an specific bouquet
da: Grafisk EPG for alle kanaler i en specifik buket

en: A record has been started:
    %s
da: En optagelse er startet:
    %s

en: A recording is currently running.
    What do you want to do?
da: En optagelse er i gang.
    Hvad vil du gøre?

en: A recording is currently running. Please stop the recording before trying to configure the positioner.
da: En optagelse er igang. Stop, venligst denne optagelse før konfigurering af Motoren.

en: A recording is currently running. Please stop the recording before trying to start the satfinder.
da: En optagelse er igang. Stop, venligst denne optagelse før start af Satfinder.

en: A required tool (%s) was not found.
da: Et nødvendigt værktøj (%s) ikke fundet.

en: A sleep timer wants to set your
    Dreambox to standby. Do that now?
da: En sleep timer vil gerne sætte din
    Dreambox til standby. Vil du gøre det nu?

en: A sleep timer wants to shut down
    your Dreambox. Shutdown now?
da: En sleep timer vil gerne slukke
    din Dreambox. Slukke nu?

en: A timer failed to record!
    Disable TV and try again?
da: Timeroptagelse slået fejl.
    Skift kanal og prøv igen?

en: A/V Settings
da: A/V Indstillinger

en: AC3 default
da: AC3 Standard

en: AC3 downmix
da: AC3 Nedmix

en: Abort
da: Afbryd

en: About
da: Info

en: About...
da: Dreambox info

en: Action on long powerbutton press
da: Aktion ved langt powerknap tryk

en: Action:
da: Handling:

en: Activate Picture in Picture
da: Aktiver Billed i Billed

en: Activate network settings
da: Aktiver netværks indstilling

en: Adapter settings
da: Adapter indstillinger

en: Add
da: Tilføj

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Add a mark
da: Tilføj en markør

en: Add a new title
da: Tilføj en ny titel

en: Add timer
da: Tilføj timer

en: Add title
da: Tilføj titel

en: Add to bouquet
da: Tilføj til pakke...

en: Add to favourites
da: Tilføj til favoritter

en: Adjust the color settings so that all the color shades are distinguishable, but appear as saturated as possible. If you are happy with the result, press OK to close the video fine-tuning, or use the number keys to select other test screens.
da: Juster alle farver, så alle farvebjælker kan næsten tydes, men optræder så gennemtrængende som muligt. Er du tilfreds med resultatet, tryk OK for at lukke Video-Finjustering, eller brug nummer knapper, for at vælge andre testbilleder.

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced Video Setup
da: Avanceret video indstilling

en: Advanced restore
da: Avanceret gendannelse

en: After event
da: Efter film

en: After the start wizard is completed, you need to protect single services. Refer to your dreambox's manual on how to do that.
da: Efter start guiden er færdig, skal du beskytte enkelte kanaler. Se venligst i din DreamBox's manual hvordan du gør det.

en: All
da: Alle

en: All Satellites
da: Alle satellitter

en: Alternative radio mode
da: Alternativ radio type

en: Alternative services tuner priority
da: Alternativ kanal tuner prioritet

en: An empty filename is illegal.
da: Et tomt filnavn er ugyldigt.

en: An unknown error occured!
da: Der opstod en ukendt fejl!

en: Arabic
da: Arabisk

en: Are you sure you want to activate this network configuration?
da: Er du sikker på, at du vil aktivere denne netværks opsætning?

en: Are you sure you want to delete
    following backup:
da: Bekræft at du vil slette
    følgende backup:

en: Are you sure you want to restart your network interfaces?
da: Er du sikker på at du vil genstarte dine interfaces?

en: Are you sure you want to restore
    following backup:
da: Er du sikker på, at du vil gendanne
    følgende backup:

en: Are you sure you want to restore your Enigma2 backup?
    Enigma2 will restart after the restore
da: Er du sikker på, at du vil gendanne dit Enigma2 backup?
    Enigma2 vil genstarte efter gendannelsen

en: Artist
da: Kunstner

en: Ask before shutdown:
da: Spørg for slukning:

en: Ask user
da: Spørg bruger

en: Aspect Ratio
da: Billed format

en: Audio
da: Lyd

en: Audio Options...
da: Lyd Valg...

en: Author:
da: Forfatter:

en: Authoring mode
da: Oprettelses type

en: Auto chapter split every ? minutes (0=never)
da: Auto kapitel oprettelse hvert ? minut (0=aldrig)

en: Auto scart switching
da: Auto Scart skift

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic Scan
da: Automatisk søgning

en: Available format variables
da: Tilgængelige format variabler

en: Back
da: Tilbage

en: Background
da: Baggrund

en: Backup
da: Kopi

en: Backup Location
da: Kopi placering

en: Backup Mode
da: Kopi Type

en: Backup done.
da: Backup gennemført.

en: Backup failed.
da: Backup mislykkedes.

en: Backup is done. Please press OK to see the result.
da: Kopien er færdig. Tryk OK for at se resultat.

en: Backup running
da: Backup kører

en: Backup running...
da: Backup kører...

en: Backup system settings
da: Lav backup af systemindstillinger

en: Band
da: Bånd

en: Bandwidth
da: Båndbredde

en: Begin time
da: Start tid

en: Behavior of 'pause' when paused
da: Opførsel af 'pause' ved aktivering

en: Behavior of 0 key in PiP-mode
da: Opførsel af 0 tast i PiP-type

en: Behavior when a movie is started
da: Opførsel når en film startes

en: Behavior when a movie is stopped
da: Opførsel når en film stoppes

en: Behavior when a movie reaches the end
da: Opførsel når filmen er næsten slut

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Burn DVD
da: Brænde DVD

en: Burn existing image to DVD
da: Brænd eksisterende image til DVD

en: Burn to DVD...
da: Brænd til DVD...

en: By pressing the OK Button on your remote control, the info bar is being displayed.
da: For at se infobjælke, tryk på OK.

en: C-Band
da: C-Bånd

en: CF Drive
da: CF Disk

en: CI assignment
da: CI  tildeling

en: Cable
da: Kabel

en: Cache Thumbnails
da: Hente Oversigt

en: Call monitoring
da: Overvåg opkald

en: Cancel
da: Fortryd

en: Cannot parse feed directory
da: Kan ikke bearbejde feed mappe

en: Capacity:
da: Kapacitet:

en: Card
da: Kort

en: Catalan
da: Katalansk

en: Change bouquets in quickzap
da: Skifte pakke i hurtigzap

en: Change dir.
da: Skift mappe

en: Change pin code
da: Skifte pin kode

en: Change service pin
da: Skifte kanal kode

en: Change service pins
da: Skifte kanal koder

en: Change setup pin
da: Skifte opsætnings kode

en: Channel
da: Kanal Info...

en: Channel Selection
da: Kanal Vælger

en: Channel not in services list
da: Kanalen er ikke kanal oplistningen

en: Channel:
da: Kanal:

en: Channellist menu
da: Kanalliste Menu

en: Chap.
da: Kap.

en: Chapter
da: Kapitel

en: Chapter:
da: Kapitel:

en: Check
da: Undersøg

en: Checking Filesystem...
da: Undersøge Filsystem...

en: Choose Tuner
da: Vælg Tuner

en: Choose backup files
da: Vælg backup filer

en: Choose backup location
da: Vælg backup placering

en: Choose bouquet
da: Vælg pakke

en: Choose source
da: Vælg kilde

en: Choose target folder
da: Vælg folder du vil bruge

en: Choose upgrade source
da: Vælg kilde for opgradering

en: Choose your Skin
da: Vælg dit grafiske tema

en: Circular left
da: Venstre-cirkulær

en: Circular right
da: Højre-cirkulær

en: Cleanup
da: Oprydning

en: Clear before scan
da: Slet før søgning

en: Clear log
da: Slet log

en: Close
da: Afslut

en: Code rate high
da: Kode rate høj

en: Code rate low
da: Kode rate lav

en: Coderate HP
da: Koderate HP

en: Coderate LP
da: Koderate LP

en: Collection name
da: Kollektions navn

en: Collection settings
da: Kollektions indstillinger

en: Color Format
da: Farve Format

en: Command execution...
da: Kommando udføres...

en: Command order
da: Kommando rækkefølge

en: Committed DiSEqC command
da: Kommiteret DiSEqC kommando

en: Common Interface
da: CA Modul

en: Common Interface Assignment
da: Common interface tildeling

en: CommonInterface
da: Common interface

en: Communication
da: Kommunikation

en: Compact Flash
da: Kompakt Flash

en: Compact flash card
da: Kompakt flash kort

en: Complete
da: Færdig

en: Complex (allows mixing audio tracks and aspects)
da: Kompleks (tillader blanding af lydspor og billedformater)

en: Config
da: Indtilling

en: Configuration Mode
da: Konfigurations Type

en: Configuring
da: Konfigurerer

en: Conflicting timer
da: Timer konflikt

en: Connected to
da: Forbundet til

en: Connected to Fritz!Box!
da: Forbindelse Ok til Fritz!Box!

en: Connecting to Fritz!Box...
da: Forbinder til Fritz!Box...

en: Connection to Fritz!Box
    failed! (%s)
    retrying...
da: Forbindelse til Fritz!Box
    fejlede! (%s)
    prøver igen...

en: Constellation
da: Konstellation

en: Content does not fit on DVD!
da: Indholdet kan ikke være på DVD'en!

en: Continue in background
da: Fortsæt i baggrunden

en: Continue playing
da: Fortsæt afspilning

en: Contrast
da: Kontrast

en: Could not connect to Dreambox .NFI Image Feed Server:
da: Kunne ikke forbinde til Dreambox .NFI image feed serveren:

en: Could not load Medium! No disc inserted?
da: Kunne ikke indlæse media! Ingen disk isat?

en: Couldn't record due to conflicting timer %s
da: Kan ikke optage på grund af konfliktende timere %s

en: Create DVD-ISO
da: Opret DVD-ISO

en: Create movie folder failed
da: Oprette Movie folder fejlede

en: Creating directory %s failed.
da: Oprettelse af mappen %s mislykkedes.

en: Creating partition failed
da: Oprettelse af partition fejlede

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Current Transponder
da: Nuværende Transponder

en: Current settings:
da: Nuværende Indstilling:

en: Current version:
da: Nuværende Version:

en: Custom skip time for '1'/'3'-keys
da: Bruger skip tid for '1'/'3'-taster

en: Custom skip time for '4'/'6'-keys
da: Bruger skip tid for '4'/'6'-taster

en: Custom skip time for '7'/'9'-keys
da: Bruger skip tid for '7'/'9'-taster

en: Customize
da: Bruger indstillinger

en: Cut
da: Klip

en: Cutlist editor...
da: Klipliste editor...

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DVD Player
da: DVD afspiller

en: DVD media toolbox
da: DVD media værktøjskasse

en: Danish
da: Dansk

en: Date
da: Dato

en: Deep Standby
da: Afbryde

en: Default Settings
da: Standard opsætning

en: Default services lists
da: Standard kanallister

en: Default settings
da: Standard indstillinger

en: Delay
da: Forsinkelse

en: Delete
da: Slet

en: Delete entry
da: Slet indgang

en: Delete failed!
da: Slette fejl!

en: Delete no more configured satellite
    %s?
da: Slette ikke konfigurede satelliter
    %s?

en: Description
da: Beskrivelse

en: Deselect
da: Fravælg

en: Destination directory
da: Destinations mappe

en: Details
da: Detaljer

en: Detected HDD:
da: HDD fundet:

en: Detected NIMs:
da: Fundne NIMs:

en: DiSEqC mode
da: DiSEqC type

en: DiSEqC repeats
da: DiSEqC gentagelser

en: Direct playback of linked titles without menu
da: Direkte afspilning af lænkede titler uden menu

en: Directory %s nonexistent.
da: Mappen %s findes ikke.

en: Disable
da: Afbryd

en: Disable Picture in Picture
da: Afbryd Billed i Billed

en: Disable Subtitles
da: Stoppe undertekster

en: Disable timer
da: Afbryd timer

en: Disabled
da: Afbrudt

en: Disconnected from
    Fritz!Box! (%s)
    retrying...
da: Forbindelse afbrudt til
    Fritz!Box! (%s)
    prøver igen...

en: Dish
da: Parabol

en: Display 16:9 content as
da: Vis 16:9 indhold som

en: Display 4:3 content as
da: Vis 4:3 indhold som

en: Display >16:9 content as
da: Vis > 16:9 indhold som

en: Display Setup
da: Display Indstillinger

en: Display and Userinterface
da: Visning og bruger interface

en: Do you really want to REMOVE
    the plugin "%s"?
da: Vil du virkelig FJERNE
    pluginet "%s"?

en: Do you really want to check the filesystem?
    This could take lots of time!
da: Vil du virkelig kontrolere filsystemet?
    Dette kan tage lang tid!

en: Do you really want to delete %s?
da: Vil du virkelig slette %s?

en: Do you really want to download
    the plugin "%s"?
da: Vil du virkelig downloade
    pluginet "%s"?

en: Do you really want to initialize the harddisk?
    All data on the disk will be lost!
da: Vil du virkelig formatere harddisken?
    Alle data på disk går tabt!

en: Do you really want to remove directory %s from the disk?
da: Vil du virkelig fjerne mappen %s fra disken?

en: Do you really want to remove your bookmark of %s?
da: Vil du virkelig fjerne dit bogmærke af %s?

en: Do you want to backup now?
    After pressing OK, please wait!
da: Vil du lave backup nu?
    Efter tryk på OK, vent venligst!

en: Do you want to burn this collection to DVD medium?
da: Vil du brænde denne kollektion til DVD media?

en: Do you want to continue installing or removing selected plugins?
da: Vil du fortsætte med at installere eller fjerne valgte plugins?

en: Do you want to do a service scan?
da: Vil du lave en kanal søgning?

en: Do you want to do another manual service scan?
da: Vil du lave en anden manuel søgning?

en: Do you want to enable the parental control feature on your dreambox?
da: Vil du aktivere forældre kontrol muligheden på DreamBoxen?

en: Do you want to install default sat lists?
da: Vil du installere standard satellit lister?

en: Do you want to install the package:
da: Vil du installere pakken:

en: Do you want to play DVD in drive?
da: Vil du afspille DVD i drevet?

en: Do you want to preview this DVD before burning?
da: Vil du gennemse denne DVD inden brænding?

en: Do you want to reboot your Dreambox?
da: Vil du genstarte din Dreambox?

en: Do you want to remove the package:
da: Vil du fjerne pakken:

en: Do you want to restore your settings?
da: Vil du genskabe dine indstillinger?

en: Do you want to resume this playback?
da: Vil du genoptage denne afspilning?

en: Do you want to update your Dreambox?
da: Vil du opdatere din Dreambox?

en: Do you want to update your Dreambox?
    After pressing OK, please wait!
da: Vil du opdatere din Dreambox?
    Efter tryk på OK, vent venligst!

en: Do you want to upgrade the package:
da: Vil du opgradere pakken:

en: Do you want to view a tutorial?
da: Vil du se en oversigt?

en: Don't stop current event but disable coming events
da: Stop ikke nuværende program men slå kommende programmer fra

en: Done - Installed or upgraded %d packages
da: Færdig - Installerede og opgraderede %d pakker

en: Done - Installed or upgraded %d packages with %d errors
da: Færdig - Installerede og opgraderede %d pakker med %d fejl

en: Done - Installed, upgraded or removed %d packages with %d errors
da: Færdig - Installeret, opgraferet eller fjernet %d pakker med %d fejl

en: Download .NFI-Files for USB-Flasher
da: Download .NFI-filer til USB flash

en: Download Plugins
da: Hente Plugins

en: Download of USB flasher boot image failed:
da: Download af USB flash boot image mislykkedes:

en: Downloadable new plugins
da: Hente nye Plugins

en: Downloadable plugins
da: Plugins der kan hentes

en: Downloading
da: Henter

en: Downloading plugin information. Please wait...
da: Henter plugin informationer. Vent venligst...

en: Dreambox format data DVD (HDTV compatible)
da: Dreambox format data DVD (HDTV kompatibel)

en: Dutch
da: Hollandsk

en: E
da: Ø

en: EPG Selection
da: EPG Valg

en: ERROR - failed to scan (%s)!
da: FEJL - kan ikke søge (%s)!

en: East
da: Øst

en: Edit
da: Rediger

en: Edit DNS
da: Ændre DNS

en: Edit IPKG source URL...
da: Rediger IPKG kilde URL...

en: Edit Title
da: Rediger titel

en: Edit chapters of current title
da: Rediger kapitler i aktuel titel

en: Edit services list
da: Ændre kanallister

en: Edit settings
da: Ændre indstillinger

en: Edit the Nameserver configuration of your Dreambox.
da: Ændre Navneserver konfiguration på din Dreambox.

en: Edit the network configuration of your Dreambox.
da: Ændre din netværks konfiguration på  Dreamboxen.

en: Edit title
da: Rediger titel

en: Electronic Program Guide
da: Elektronisk Program Guide

en: Enable
da: Aktiver

en: Enable 5V for active antenna
da: Aktivere 5V for aktiv antenne

en: Enable multiple bouquets
da: Aktivere multi pakker

en: Enable parental control
da: Aktivere forældre kontrol?

en: Enable timer
da: Aktiver timer

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Encryption
da: Kodning

en: Encryption Key
da: Kodnings Nøgle

en: Encryption Keytype
da: Kodnings nøgletype

en: Encryption Type
da: Kodnings Type

en: End
da: Slut

en: End time
da: Stop tid

en: EndTime
da: SlutTid

en: English
da: Engelsk

en: Enigma2 Skinselector v0.5 BETA
    
    If you experience any problems please contact
    stephan@reichholf.net
    
    © 2006 - Stephan Reichholf
da: Enigma2 grafisk temavælger v0.5 BETA
    
    Ved problemer venligst kontakt
    stephan@reichholf.net
    
    © 2006 - Stephan Reichholf

en: Enter Fast Forward at speed
da: Nuværende hastighed ved spoling

en: Enter Rewind at speed
da: Sæt tilbagespolings hastighed

en: Enter WLAN network name/SSID:
da: Indtast WLAN netværks navn/SSID

en: Enter WLAN passphrase/key:
da: Indtast WLAN kodesætning/nøgle:

en: Enter main menu...
da: Åbne hoved menu...

en: Enter the service pin
da: Skriv service koden

en: Error
da: Fejl

en: Error executing plugin
da: Fejl ved kørsel af plugin

en: Error: %s
    Retry?
da: Fejl: %s
    Prøve igen?

en: Eventview
da: Programoversigt

en: Everything is fine
da: Alt er i orden

en: Execution Progress:
da: Kommando status:

en: Execution finished!!
da: Kommandoen udført!!

en: Exif
da: Afslut

en: Exit
da: Afslut

en: Exit editor
da: Afslut editor

en: Exit the wizard
da: Afslut guiden

en: Exit wizard
da: Afslut start hjælpen?

en: Expert
da: Ekspert

en: Extended Networksetup Plugin...
da: Udvidet netværk opsætnings plugin...

en: Extended Setup...
da: Udvidet opsætning...

en: Extensions
da: Ekstra menu

en: Factory reset
da: Gendan fabriksindstilling

en: Failed
da: Fejlet

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast DiSEqC
da: Hurtig DiSEqC

en: Fast Forward speeds
da: Hurtig frem hastigheder

en: Fast epoch
da: Hurtig epoch

en: Favourites
da: Favoritter

en: Filesystem Check...
da: Filsystem kontrol...

en: Filesystem contains uncorrectable errors
da: Filsystem indeholder ikke rettelige fejl

en: Finetune
da: Fintuning

en: Finished
da: Færdig

en: Finished configuring your network
da: Afsluttede opsætning af dit netværk

en: Finished restarting your network
da: Afsluttede genstart af dit netværk

en: Finnish
da: Finsk

en: First we need to download the latest boot environment for the USB flasher.
da: Først skal vi downloade seneste boot miljø for USB flash.

en: Flashing failed
da: Flash mislykkedes

en: Format
da: Formatere

en: Frame repeat count during non-smooth winding
da: Billed gentagelses tæller ved hurtig spoling

en: Frame size in full view
da: Billed størrelse i fuld

en: French
da: Fransk

en: Frequency
da: Frekvens

en: Frequency bands
da: Frekvens bånd

en: Frequency scan step size(khz)
da: Frekvens søgnings trin størrelse(khz)

en: Frequency steps
da: Frekvens trin

en: Fri
da: Fre

en: Friday
da: Fredag

en: Frisian
da: Frisisk

en: Fritz!Box FON IP address
da: Fritz!Box TELEFON IP adresse

en: Frontprocessor version: %d
da: Frontprocessor Version: %d

en: Fsck failed
da: Fsck fejlede

en: Function not yet implemented
da: Funktion endnu ikke tilgængelig

en: GUI needs a restart to apply a new skin
    Do you want to Restart the GUI now?
da: GUI skal genstartes for aktivering af nyt grafisk tema
    Vil du genstarte GUI nu?

en: Gateway
da: Router adresse

en: General AC3 Delay
da: Almindelig AC3 forsinkelse

en: General AC3 delay
da: Almindelig AC3 forsinkelse

en: General PCM Delay
da: Almindelig PCM forsinkelse

en: General PCM delay
da: Almindelig PCM forsinkelse

en: German
da: Tysk

en: Getting plugin information. Please wait...
da: Henter plugin information. Vent venligst...

en: Goto 0
da: Gå til 0

en: Goto position
da: Gå til position

en: Graphical Multi EPG
da: Grafisk multi EPG

en: Greek
da: Græsk

en: Guard Interval
da: Sikkerhedsinterval

en: Guard interval mode
da: Sikkerhedsinterval type

en: Harddisk
da: Harddisk...

en: Harddisk setup
da: Harddisk opsætning

en: Harddisk standby after
da: Harddisk slumre efter:

en: Hidden network SSID
da: Skjult netværks SSID

en: Hierarchy Information
da: Hieraki information

en: Hierarchy mode
da: Hieraki type

en: High bitrate support
da: Høj bitrate understøtning

en: Horizontal
da: Horisontal

en: How many minutes do you want to record?
da: Hvor mange minutter vil du optage?

en: Hungarian
da: Ungarsk

en: IP Address
da: IP-Adresse

en: ISO file is too large for this filesystem!
da: ISO filen er for stor til dette filsystem!

en: ISO path
da: ISO stien

en: Icelandic
da: Islandsk

en: If you can see this page, please press OK.
da: Hvis du kan se denne side, venligst tryk OK.

en: If you see this, something is wrong with
    your scart connection. Press OK to return.
da: Hvis du ser dette, så er noget galt med
    din scart forbindelse. Tryk OK for at komme tilbage.

en: If your TV has a brightness or contrast enhancement, disable it. If there is something called "dynamic", set it to standard. Adjust the backlight level to a value suiting your taste. Turn down contrast on your TV as much as possible.
    Then turn the brightness setting as low as possible, but make sure that the two lowermost shades of gray stay distinguishable.
    Do not care about the bright shades now. They will be set up in the next step.
    If you are happy with the result, press OK.
da: Hvis dit TV har Lysstyrke eller Kontrast indstilling, så slå dette fra. Forefindes en "dynamisk" indstilling, sæt denne til standard. Juster baglysstyrke så den passer til din smag. Skru ned for din Kontrast så meget som muligt.
    Derefter skru din Lysstyrke så langt ned, så du stadig kan se skyggerne af de Grå bjælker.
    Tænk ikke på de lyse skygger nu. De vil blive indstillet i næste trin.
    Hvis du er tilfreds med resultatet, tryk OK.

en: Image flash utility
da: Image flash redskab

en: Image-Upgrade
da: Image-opgradering

en: In Progress
da: Under udførelse

en: In order to record a timer, the TV was switched to the recording service!
da: For at optage via timer, er TV skiftet til optage kanal!

en: Increased voltage
da: Øget spænding

en: Index
da: Oversigt

en: InfoBar
da: InfoBjælke

en: Infobar timeout
da: Infobar tid

en: Init
da: Initialiser

en: Initialization...
da: Initialisere harddisk...

en: Initialize
da: Formatere

en: Initializing Harddisk...
da: Initialiserer harddisk...

en: Input
da: Indgang

en: Install
da: Installer

en: Install a new image with a USB stick
da: Installer et nyt image med en USB stick

en: Install a new image with your web browser
da: Installer et nyt image med din web browser

en: Install local IPKG
da: Installer lokal IPKG

en: Install or remove finished.
da: Installer og fjern færdige.

en: Install settings, skins, software...
da: Installer opsætning, grafisk tema, software...

en: Install software updates...
da: Installer software opdateringer...

en: Install/
    Remove
da: Installer/
    Fjern

en: Installation finished.
da: Installation afsluttet

en: Installing
da: Installerer

en: Installing Software...
da: Installerer software...

en: Installing default sat lists... Please wait...
da: Installerer standard sat liste... Vent venligst...

en: Installing defaults... Please wait...
da: Installerer standarder.. Vent venligst...

en: Installing package content... Please wait...
da: Installerer pakke indhold... Vent venligst...

en: Instant Record...
da: Hurtig optagelse...

en: Integrated Ethernet
da: Internt ethernet

en: Integrated Wireless
da: Integreret trådløs

en: Intermediate
da: Normal

en: Internal Flash
da: Intern Flash

en: Invalid Location
da: Ugyldig placering

en: Invalid directory selected: %s
da: Ugyldig mappe valgt: %s

en: Inversion
da: Invertere

en: Invert display
da: Inverter display

en: Italian
da: Italiensk

en: Job View
da: Job oversigt

en: Just Scale
da: Fyld billede helt ud

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keyboard Map
da: Tastatur layout

en: Keyboard Setup
da: Tastatur indstilling

en: Keymap
da: Tastelayout

en: LAN Adapter
da: LAN adapter

en: LOF/L
da: LOF/V

en: Language selection
da: Valg af sprog

en: Language...
da: Sprog...

en: Last speed
da: Sidste hastighed

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Latvian
da: Lettisk

en: Leave DVD Player?
da: Forlade DVD afspiller?

en: Left
da: Venstre

en: Lets you view/edit files in your Dreambox
da: Lad os se på/rediger filer i din Dreambox

en: Letterbox
da: Sorte striber i top og bund af billede

en: Limit east
da: Øst begrænsning

en: Limit west
da: Vest begrænsning

en: Limited character set for recording filenames
da: Begrænset tegnsætning for optagelsesfilnavne

en: Limits off
da: Begrænsning fra

en: Limits on
da: Begrænsning til

en: Linked titles with a DVD menu
da: Lænkede titler med en DVD menu

en: List of Storage Devices
da: Oplistning af hukommelsesenheder

en: Lithuanian
da: Litauisk

en: Load
da: Indlæs

en: Load Length of Movies in Movielist
da: Indlæs længden af film i filmlisten

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Location
da: Placering

en: Lock:
da: Lås:

en: Log results to harddisk
da: Log resultaterne til harddisken

en: Long Keypress
da: Langt tastetryk

en: Longitude
da: Længdegrad

en: MMC Card
da: MMC kort

en: MORE
da: MERE

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Mainmenu
da: Hovedmenu

en: Make this mark an 'in' point
da: Lave dette mærke til 'ind' point

en: Make this mark an 'out' point
da: Lave dette mærke til 'ud' point

en: Make this mark just a mark
da: Lave dette mærke til kun et mærke

en: Manage your receiver's software
da: Styring af din modtagers software

en: Manual Scan
da: Manuel søgning

en: Manual transponder
da: Manuel transponder

en: Manufacturer
da: Fabrikant

en: Margin after record
da: Margin efter optagelse

en: Margin before record (minutes)
da: Margin før optagelse (minutter)

en: Media player
da: Medie afspiller

en: MediaPlayer
da: Medie afspiller

en: Medium is not a writeable DVD!
da: Media er ikke skrivbar DVD!

en: Medium is not empty!
da: Media er ikke tomt!

en: Message
da: Besked

en: Message...
da: Besked...

en: Mkfs failed
da: Mkfs fejlede

en: Mode
da: Type

en: Mon
da: Man

en: Mon-Fri
da: Man-Fre

en: Monday
da: Mandag

en: Mount failed
da: Mount fejlede

en: Move Picture in Picture
da: Flytte Billed i Billed

en: Move east
da: Drej mod øst

en: Move west
da: Drej mod vest

en: Movielist menu
da: Filmliste menu

en: Multiple service support
da: Multi kanal support

en: Multisat
da: Mange satellitter

en: Mute
da: Lyd fra

en: N/A
da: Ikke tilgængelig

en: NEXT
da: NÆSTE

en: NFI image flashing completed. Press Yellow to Reboot!
da: NFI image flash gennemført. Tryk gul knap for at genstarte!

en: NOW
da: NU

en: Name
da: Navn

en: Nameserver
da: Navneserver

en: Nameserver %d
da: Navneserver %d

en: Nameserver Setup
da: Navneserver opsætning

en: Nameserver settings
da: Navneserver indstillinger

en: Namespace:
da: Navneplads:

en: Netmask
da: Netmaske

en: Network
da: Netværk

en: Network Configuration...
da: Netværks opsætning...

en: Network Mount
da: Netværks indstilling

en: Network SSID
da: Netværks SSID

en: Network Setup
da: Netværks opsætning

en: Network scan
da: Netværks søgning

en: Network setup
da: Netværks opsætning

en: Network test
da: Netværks test

en: Network test...
da: Netværks test...

en: Network...
da: Netværk...

en: Network:
da: Netværk:

en: NetworkWizard
da: NetværksHjælp

en: New
da: Ny

en: New pin
da: Ny pin kode

en: New version:
da: Ny Version:

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: No (supported) DVDROM found!
da: Ingen (understøttet) DVDROM fundet!

en: No 50 Hz, sorry. :(
da: Ingen 50 Hz, desværre. :(

en: No HDD found or HDD not initialized!
da: Ingen HDD fundet eller
    HDD ikke initialiseret!.

en: No Networks found
da: Ingen netværk fundet

en: No backup needed
da: Ingen backup nødvendig

en: No data on transponder!
    (Timeout reading PAT)
da: Ingen data på transponder!
    (Timeout læsning i PAT)

en: No description available.
da: Ingen tilgængelig beskrivelse.

en: No details for this image file
da: Ingen detaljer for denne image fil

en: No displayable files on this medium found!
da: Der findes ingen visbare filer på dette medie!

en: No event info found, recording indefinitely.
da: Ingen program-data fundet, optagelse startet.

en: No free tuner!
da: Ingen fri tuner!

en: No packages were upgraded yet. So you can check your network and try again.
da: Ingen pakker opgraderet endnu. Tjek venligst dit netværk igen og prøv igen.

en: No picture on TV? Press EXIT and retry.
da: Ingen billede på TV? Tryk på EXIT og prøv igen.

en: No positioner capable frontend found.
da: Ingen brugbar motor frontend fundet.

en: No satellite frontend found!!
da: Ingen satellit frontend fundet!!

en: No tags are set on these movies.
da: Ingen tags er sat på disse film

en: No tuner is configured for use with a diseqc positioner!
da: Ingen Tuner er konfigureret til brug af diseqc Motor!

en: No tuner is enabled!
    Please setup your tuner settings before you start a service scan.
da: Ingen Tuner er aktiveret!
    Venligst udfør Tuner indstilling før du starter en kanal søgning.

en: No useable USB stick found
da: Ingen brugbar USB stick fundet

en: No valid service PIN found!
    Do you like to change the service PIN now?
    When you say 'No' here the service protection stay disabled!
da: Ingen gyldig kanal PIN kode fundet!
    Vil du skifte kanal PIN kode nu?
    Siger du 'Nej' her vil kanal beskyttelsen ikke være tilsluttet!

en: No valid setup PIN found!
    Do you like to change the setup PIN now?
    When you say 'No' here the setup protection stay disabled!
da: Ingen gyldig  PIN kode opsætning fundet!
    Vil du gerne ændre PIN kode opsætning nu?
    Siger du 'Nej' her vil opsætnings beskyttelsen ikke være tilsluttet!

en: No working local network adapter found.
    Please verify that you have attached a network cable and your network is configured correctly.
da: Der kunne ikke findes en fungerende netværksadapter.
    Undersøg venligst, at du har tilsluttet kabler og at dit netværk er korrekt opsat.

en: No working wireless network adapter found.
    Please verify that you have attached a compatible WLAN device and your network is configured correctly.
da: Der kunne ikke findes en fungerende trådløs netværksadapter.
    Undersøg venligst, at du har tilsluttet en kompatibel WLAN enhed og at netværket er korrekt opsat.

en: No working wireless network interface found.
     Please verify that you have attached a compatible WLAN device or enable your local network interface.
da: Der kunne ikke findes et trådløs netværks interface.
    Undersøg venligst, at du har tilsluttet en kompatibel WLAN enhed eller aktiver dit lokale netværks interface.

en: No, but restart from begin
da: Nej, men genstart fra begyndelse

en: No, do nothing.
da: Nej, gør intet.

en: No, just start my dreambox
da: Nej, bare start min Dreambox

en: No, scan later manually
da: Nej, søg senere manuelt

en: None
da: Ingen

en: Nonlinear
da: Fuldt billede, venstre/højre

en: North
da: Nord

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not enough diskspace. Please free up some diskspace and try again. (%d MB required, %d MB available)
da: Ikke diskplads nok. Venligst skab mere plads på disken og prøv igen. (%d MB nødvendig, %d MB ledig)

en: Nothing to scan!
    Please setup your tuner settings before you start a service scan.
da: Intet at søge!
    Venligst opsæt Tuner indstilling op før du starter søgning.

en: Now Playing
da: Nu Afspilles

en: Now, use the contrast setting to turn up the brightness of the background as much as possible, but make sure that you can still see the difference between the two brightest levels of shades.If you have done that, press OK.
da: Nu, kan du bruge Kontrast indstilling og skrue op for Lystyrken på baggrunden, så meget som muligt, men vær sikker på, at du stadig kan se forskel mellem de 2 lyseste skygger. Hvis du har gjort det, tryk OK.

en: OK, guide me through the upgrade process
da: OK, hjælp mig igennem opdateringsprocessen

en: OSD Settings
da: OSD indstilling

en: OSD visibility
da: OSD synlighed

en: Off
da: Fra

en: On
da: Til

en: One
da: En

en: Online-Upgrade
da: Online-opgradering

en: Only Free scan
da: Søg kun ukodet

en: Orbital Position
da: Kredsløbsposition

en: Package details for:
da: Pakkedetaljer for:

en: Package list update
da: Pakke liste opdatering

en: Packet management
da: Pakke kontrol

en: Packet manager
da: Pakkestyring

en: Page
da: Side

en: Pan&Scan
da: Sorte striber lodret samt top og bund

en: Parent Directory
da: Aktuel mappe

en: Parental control
da: Forældre Kontrol

en: Parental control services Editor
da: Forældrekontrol kanalredigering

en: Parental control setup
da: Forældrekontrol opsætning

en: Parental control type
da: Forældrekontrol type

en: Pause movie at end
da: Pause ved filmslutning

en: PiPSetup
da: PiP opsætning

en: PicturePlayer
da: Billed afspiller

en: Pillarbox
da: Sort stribe i top og bund af billede

en: Pin code needed
da: Pin kode nødvendig

en: Play
da: Afspil

en: Play Audio-CD...
da: Afspil Lyd-CD

en: Play DVD
da: Afspil DVD

en: Play Music...
da: Afspil musik...

en: Play recorded movies...
da: Afspil optagede film...

en: Please Reboot
da: Genstart Venligst

en: Please Select Medium to be Scanned
da: Venligst vælg media som skal scannes

en: Please change recording endtime
da: Venligst skift optagelses sluttid

en: Please check your network settings!
da: Tjek venligst din netværks opsætning!

en: Please choose .NFI image file from feed server to download
da: Vælg venligst .NFI image fil til download fra feed serveren

en: Please choose an extension...
da: Vælg venligst en udvidelse...

en: Please choose he package...
da: Vælg venligst en pakke...

en: Please choose the default services lists you want to install.
da: Vælg venligst standard kanal lister som du ønsker at installere.

en: Please disconnect all USB devices from your Dreambox and (re-)attach the target USB stick (minimum size is 64 MB) now!
da: Fjern venligst alle USB enheder fra din Dreambox og (gen-)indsæt mål USB sticken (minimum størrelse 64 MB) nu!

en: Please do not change any values unless you know what you are doing!
da: Venligst ikke ændre værdier hvis du ikke ved hvad du gør!

en: Please enter a name for the new bouquet
da: Indtast venligst navn for ny pakke

en: Please enter a name for the new marker
da: Indtast venligst navn for ny markør

en: Please enter a new filename
da: Indtast venligst nyt filnavn

en: Please enter filename (empty = use current date)
da: Skriv venligst filnavn (tom = brug nuværende dato)

en: Please enter name of the new directory
da: Indtast venligst navn på den ny mappe

en: Please enter the correct pin code
da: Indtast venligst korrekt pin kode

en: Please enter the old pin code
da: Indtast venligst den gamle pin kode

en: Please follow the instructions on the TV
da: Følg venligst instruktionerne på dit TV

en: Please note that the previously selected media could not be accessed and therefore the default directory is being used instead.
da: Bemærk venligst at det tidligere valgte medie ikke kunne tilgås og derfor benyttes standard mappen i stedet for.

en: Please press OK to continue.
da: Tryk venligst på OK for at fortsætte.

en: Please press OK!
da: Tryk venligst OK!

en: Please select .NFI flash image file from medium
da: Vælg venligst .NFI flash image filen fra media

en: Please select a playlist to delete...
da: Vælg venligst en spilleliste til sletning...

en: Please select a playlist...
da: Vælg venligst en spilleliste...

en: Please select a subservice to record...
da: Vælg en underkanal til at optagelse...

en: Please select a subservice...
da: Vælg venligst en underkanal...

en: Please select medium to use as backup location
da: Vælg venligst medie der skal benyttes som backup placering

en: Please select tag to filter...
da: Vælg venligst tag til filtrering...

en: Please select target directory or medium
da: Vælg venligst destinations mappe eller media

en: Please select the movie path...
da: Venligst vælg en film sti...

en: Please set up tuner B
da: Venligst indstil tuner B

en: Please set up tuner C
da: Venligst indstil tuner C

en: Please set up tuner D
da: Venligst indstil tuner D

en: Please use direction keys to move the PiP window.
    Press Bouquet +/- to resize the window.
    Press OK to go back to the TV mode or EXIT to cancel the moving.
da: Venligst brug pile knapper for at flytte PiP vindue.
    Tryk Bouquet +/- for at ændre vinduestørrelse.
    Tryk OK for at gå tilbage til TV eller EXIT for ikke at udføre flytning.

en: Please use the UP and DOWN keys to select your language. Afterwards press the OK button.
da: Benyt venligst OP og NED tasten til at vælge sprog. Tryk bagefter på OK knappen.

en: Please wait for activation of your network configuration...
da: Vent venligt på aktivering af din netværks opsætning...

en: Please wait while scanning is in progress...
da: Vent venligst mens scanningsprocessen er i gang....

en: Please wait while we configure your network...
da: Vent venligts, mens vi opsætter dit netværk...

en: Please wait while your network is restarting...
da: Vent venligst, mens dit netværk genstartes...

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Please wait... Loading list...
da: Vent venligst... Henter liste...

en: Plugin browser
da: Plugin menu

en: Plugin manager
da: Plugin styring

en: Polarity
da: Polaritet

en: Polarization
da: Polarisation

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese
da: Portugisisk

en: Positioner
da: Motor

en: Positioner fine movement
da: Fin justering af motor

en: Positioner movement
da: Motor bevægelse

en: Positioner setup
da: Motor Opsætning

en: Positioner storage
da: Gem position

en: Power threshold in mA
da: Strøm forbrug i mA

en: Predefined transponder
da: Predefineret transponder

en: Preparing... Please wait
da: Forbereder... Vent venligst

en: Press OK on your remote control to continue.
da: Tryk OK på din fjernbetjening for at fortsætte.

en: Press OK to activate the settings.
da: Tryk OK for at aktivere indstillinger.

en: Press OK to edit the settings.
da: Tryk på OK for at redigere indstillinger.

en: Press OK to get further details for %s
da: Tryk på OK for at se yderligere detaljer for %s

en: Press OK to scan
da: Tryk OK for at søge

en: Press OK to start the scan
da: Tryk OK for at starte søgningen

en: Prev
da: Forrige

en: Preview menu
da: Fremvisnnigsmenu

en: Primary DNS
da: Primær DNS

en: Priority
da: Prioritet

en: Properties of current title
da: Egenskaber for den aktuelle titel

en: Protect services
da: Beskytte kanaler?

en: Protect setup
da: Beskytte opsætning?

en: Provider
da: Udbyder

en: Provider to scan
da: Udbyder til søgning

en: Providers
da: Udbydere

en: Python frontend for /tmp/mmi.socket
da: Python frontend til /tmp/mmi.socket

en: Quick
da: Kvik

en: Quickzap
da: Hurtigskift

en: RC Menu
da: Fjernbetjenings menu

en: RF output
da: RF Udgang

en: RSS Feed URI
da: RSS feed URI

en: Ram Disk
da: Ram disk

en: Random
da: Tilfældig

en: Really close without saving settings?
da: Vil du virkelig lukke uden at gemme indstillinger?

en: Really delete done timers?
da: Slette udførte timere?

en: Really exit the subservices quickzap?
da: Vil du afslutte underkanals hurtigskift?

en: Really reboot now?
da: Virkelig reboote nu?

en: Really restart now?
da: Virkelig genstarte nu?

en: Really shutdown now?
da: Virkelig slukke nu?

en: Reboot
da: Genstart

en: Reception Settings
da: Modtage Indstillinger

en: Record
da: Optage

en: Record time limited due to conflicting timer %s
da: Optagelsestid begrænset på grund af konfliktende timer %s

en: Recorded files...
da: Optagede filer...

en: Recording
da: Optager

en: Recording(s) are in progress or coming up in few seconds!
da: Optagelse(r) igang eller starter om få sekunder!

en: Recordings
da: Optaggelser

en: Recordings always have priority
da: Optagelser har altid prioritet

en: Reenter new pin
da: Gentag ny kode

en: Refresh Rate
da: Opdateringsrate

en: Refresh rate selection.
da: Opdateringsrate vælger.

en: Reload
da: Genindlæs

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Bookmark
da: Fjern bogmærke

en: Remove Plugins
da: Fjerne plugins

en: Remove a mark
da: Fjerne et mærke

en: Remove currently selected title
da: Fjerne nuværende valgte titel

en: Remove finished.
da: Sletning afsluttet

en: Remove plugins
da: Fjerne plugins

en: Remove the broken .NFI file?
da: Fjern den ødelagte .NFI fil?

en: Remove the incomplete .NFI file?
da: Fjern den ukomplette .NFI fil?

en: Remove timer
da: Fjern timer

en: Remove title
da: Fjerne titel

en: Removing
da: Sletter

en: Removing directory %s failed. (Maybe not empty.)
da: Fjernelsen af mappen %s mislykkedes. (Måske ikke tom.)

en: Rename
da: Omdøb

en: Repeat
da: Gentag

en: Repeat Type
da: Gentage type

en: Repeating event currently recording... What do you want to do?
da: Gentage program optagelse som er igang... Hvad vil du foretage dig?

en: Repeats
da: Gentagelser

en: Reset
da: Genstart

en: Reset and renumerate title names
da: Nulstiller og genoptæller titel navne

en: Resolution
da: Opløsning

en: Restart
da: Genstarte

en: Restart GUI
da: Genstarte GUI

en: Restart GUI now?
da: Genstarte GUI nu?

en: Restart network
da: Genstart netværk

en: Restart test
da: Genstart Test

en: Restart your network connection and interfaces.
da: Genstart din netværk opkobling og interfaces.

en: Restore
da: Gendanne

en: Restore backups...
da: Gendan backup...

en: Restore running
da: Gendanelse afvikles

en: Restore running...
da: Gendanelse afvikles...

en: Restore system settings
da: Gendan system opsætning

en: Restoring the settings is done. Please press OK to activate the restored settings now.
da: Indstillinger genskabt. Tryk OK for at aktivere indstillingerne nu.

en: Resume from last position
da: Genoptag fra sidste position

en: Resuming playback
da: Genoptag afspilning

en: Return to file browser
da: Tilbage til fil oversigt

en: Return to movie list
da: Tilbage til filmliste

en: Return to previous service
da: Tilbage til forrige kanal

en: Rewind speeds
da: Tilbagespolings hastighed

en: Right
da: Højre

en: Rolloff
da: Rulleaf

en: Rotor turning speed
da: Motor dreje hastighed

en: Running
da: Aktiveret

en: Russian
da: Russisk

en: Sat
da: Lør

en: Sat / Dish Setup
da: Sat / Parabol indstilling

en: Satellite
da: Satellit

en: Satellite Equipment Setup
da: Sat udstyrs kontrol

en: Satellites
da: Satellitter

en: Satfinder
da: Sat Søger

en: Sats
da: Satellitter

en: Satteliteequipment
da: Satellitudstyr

en: Saturday
da: Lørdag

en: Save
da: Gem

en: Save Playlist
da: Gemme Spilleliste

en: Scaling Mode
da: Skalerings Type

en: Scan
da: Søgning

en: Scan Files...
da: Scan filer...

en: Scan QAM128
da: Søge QAM128

en: Scan QAM16
da: Søge QAM16

en: Scan QAM256
da: Søge QAM256

en: Scan QAM32
da: Søge QAM32

en: Scan QAM64
da: Søge QAM64

en: Scan SR6875
da: Søge SR6875

en: Scan SR6900
da: Søge SR6900

en: Scan Wireless Networks
da: Søge trådløse netværk

en: Scan additional SR
da: Søge yderligere SR

en: Scan band EU HYPER
da: Søge bånd EU HYPER

en: Scan band EU MID
da: Søge bånd EU MID

en: Scan band EU SUPER
da: Søge bånd EU SUPER

en: Scan band EU UHF IV
da: Søge bånd EU UHF IV

en: Scan band EU UHF V
da: Søge bånd EU UHF V

en: Scan band EU VHF I
da: Søge bånd EU VHF I

en: Scan band EU VHF III
da: Søge bånd EU VHF III

en: Scan band US HIGH
da: Søge bånd US HØJ

en: Scan band US HYPER
da: Søge bånd US HYPER

en: Scan band US LOW
da: Søge bånd US LAV

en: Scan band US MID
da: Søge bånd US MID

en: Scan band US SUPER
da: Søge bånd US SUPER

en: Scan your network for wireless Access Points and connect to them using your WLAN USB Stick
da: Søg efter netværk med trådløs adgang og tilslut disse med din WLAN USB stick

en: Scans default lamedbs sorted by satellite with a connected dish positioner
da: Søge standard lamedbs sorteret efter satelit med tilsluttet Parabol Motor

en: Search east
da: Søg Øst

en: Search west
da: Søg Vest

en: Searching for new installed or removed packages. Please wait...
da: Søger efter nyinstallerede eller fjernede pakker. Vent venligst...

en: Secondary DNS
da: Sekundær DNS

en: Seek
da: Søg

en: Select
da: Vælg

en: Select HDD
da: Vælg Filsystem

en: Select IPKG source to edit...
da: Vælg IPKG kilde, der skal redigeres...

en: Select Location
da: Vælg placering

en: Select Network Adapter
da: Vælg Netværks Adapter

en: Select a movie
da: Vælg en film

en: Select audio mode
da: Vælg lyd type

en: Select audio track
da: Vælg lyd spor

en: Select channel to record from
da: Vælg optagekanal

en: Select files for backup. Currently selected:
da: Vælg filer til backup. Nuværende valgte:

en: Select files/folders to backup...
da: Vælg filer/mapper til backup...

en: Select image
da: Vælg image

en: Select provider to add...
da: Vælg udbyder, der skal tilføjes...

en: Select refresh rate
da: Vælg opdaterings rate

en: Select service to add...
da: Vælg kanal der skal tilføjes...

en: Select video input
da: Vælg video indgang

en: Select video input with up/down buttons
da: Vælg video input med op/ned knapperne

en: Select video mode
da: Vælg video type

en: Selected source image
da: Vælg kilde image

en: Send DiSEqC
da: Sender DiSEqC

en: Send DiSEqC only on satellite change
da: Sender DiSEqC kun ved satellite skifte

en: Seperate titles with a main menu
da: Adskil titler med en hoved menu

en: Sequence repeat
da: Sekvens gentagelse

en: Service
da: Kanal info

en: Service Scan
da: Kanal søgning

en: Service Searching
da: Kanal søgning

en: Service has been added to the favourites.
da: Kanal er nu tilføjet favoritter.

en: Service has been added to the selected bouquet.
da: Kanal er tilføjet den valgte pakke.

en: Service invalid!
    (Timeout reading PMT)
da: Kanal fejl!
    (Timeout læsning i PMT)

en: Service not found!
    (SID not found in PAT)
da: Kanal ikke fundet!
    (SID ikke fundet i PAT)

en: Service scan
da: Kanal søgning

en: Service unavailable!
    Check tuner configuration!
da: Kanal ikke fundet!
    Kontroler tuner konfigurationen!

en: Serviceinfo
da: Kanalinfo

en: Services
da: Kanaler

en: Set Voltage and 22KHz
da: Sætter spænding og 22KHz

en: Set as default Interface
da: Sæt som standard interface

en: Set interface as default Interface
da: Sætter interfacet om standard interface

en: Set limits
da: Indstil limits

en: Settings
da: Indstillings menu

en: Setup
da: Indstillinger

en: Setup Mode
da: Opsætnings type

en: Show Info
da: Vis info

en: Show WLAN Status
da: Vis WLAN Status

en: Show blinking clock in display during recording
da: Vis blinkende klokke i display under optagelse

en: Show infobar on channel change
da: Vis infobjælke ved kanal skifte

en: Show infobar on event change
da: Vis infobjælke ved program skifte

en: Show infobar on skip forward/backward
da: Vis infobjælke ved skip fremspoling/tilbagespoling

en: Show positioner movement
da: Vis motor bevægelse

en: Show services beginning with
da: Vis kanaler begyndende med

en: Show the radio player...
da: Vis radio afspilleren...

en: Show the tv player...
da: Vis TV afspiller...

en: Shows the state of your wireless LAN connection.
da: Vis tilstanden af din trådløse LAN opkobling.

en: Shutdown Dreambox after
da: Slukke Dreambox efter

en: Similar
da: Samme

en: Similar broadcasts:
da: Samme udsendelser:

en: Simple
da: Simpel

en: Simple titleset (compatibility for legacy players)
da: Enkelt titelopsætning (kompatibel med legacy afspillere)

en: Single
da: Enkelt

en: Single EPG
da: Enkelt EPG

en: Single satellite
da: Enkelt satellit

en: Single transponder
da: Enkelt transponder

en: Singlestep (GOP)
da: Enkelt trin (GOP)

en: Skin...
da: Grafisk tema...

en: Skins
da: Grafiske temaer

en: Sleep timer action:
da: Sleep timer aktion:

en: Slideshow Interval (sec.)
da: Slideshow Interval (sek.)

en: Slow
da: Langsom

en: Slow Motion speeds
da: Langsom bevægelse hastigheder

en: Software manager
da: Software styring

en: Software manager...
da: Software styring...

en: Software restore
da: Software gendannelse

en: Software update
da: Software opdatering

en: Some plugins are not available:
da: Nogle plugins er ikke tilstede:

en: Somewhere else
da: Andet steds

en: Sorry MediaScanner is not installed!
da: Desværre, MediaScanner er ikke installeret!

en: Sorry no backups found!
da: Beklager, ingen backup fundet!

en: Sorry your Backup destination does not exist
    
    Please choose an other one.
da: Desværre, din backup destination eksisterer ikke
    
    Vælg venligst en anden.

en: Sorry your backup destination is not writeable.
    Please choose an other one.
da: Din placering af backup er desværre ikke skrivbar.
    Vælg venligst en anden.

en: Sorry, no Details available!
da: Desværre, ingen detaljer er angivet!

en: Sorry, your backup destination is not writeable.
    
    Please choose another one.
da: Din placering af backup er desværre ikke skrivbar.
    
    Vælg venligst en anden.

en: Sort A-Z
da: Sorter A-Z

en: Sort Time
da: Sorter tid

en: Sound
da: Lyd

en: Soundcarrier
da: Lydfrekvens

en: South
da: Syd

en: Spanish
da: Spansk

en: Standby / Restart
da: Afbryde / Genstarte

en: Start from the beginning
da: Start fra begyndelse

en: Start recording?
da: Start optagelse?

en: StartTime
da: StartTid

en: Starting on
da: Starter på

en: Step east
da: Drej mod Øst

en: Step west
da: Drej mod Vest

en: Stop Timeshift?
da: Stoppe Timeskift?

en: Stop current event and disable coming events
da: Stoppe nuværende program og slå kommende programmer fra

en: Stop current event but not coming events
da: Stoppe nuværende program men ikke kommende programmer

en: Stop playing this movie?
da: Stoppe afspilning af denne film?

en: Stop test
da: Stoppe test

en: Stop testing plane after # failed transponders
da: Stop afprøvning af flade efter # fejlende transpondere

en: Stop testing plane after # successful transponders
da: Stop afprøvning af flade efter # fungerende transpondere

en: Store position
da: Gemme position

en: Stored position
da: Gemt position

en: Subservice list...
da: Underkanal liste...

en: Subservices
da: Underkanaler

en: Subtitle selection
da: Undertekst vælger

en: Subtitles
da: Undertekster

en: Sun
da: Søn

en: Sunday
da: Søndag

en: Swap Services
da: Bytte kanaler

en: Swedish
da: Svensk

en: Switch to next subservice
da: Skift til næste underkanal

en: Switch to previous subservice
da: Skift til forrige underkanal

en: Symbol Rate
da: Symbolrate

en: TRANSLATOR_INFO
da: Sidste opdatering: 12. Juni 2008
    
    Har du ændringer, forslag eller andet, så kontakt mig venligst!.
    
    Find mere om DreamBox her:
    
    http://www.dream-multimedia-tv.de/board/index.php?sid=

en: TS file is too large for ISO9660 level 1!
da: TS filen er for stor til ISO9660 level 1!

en: TV System
da: TV system

en: Table of content for collection
da: Indholdsfortegnelse for kollektion

en: Terrestrial
da: DVB T

en: Terrestrial provider
da: DVB T udbyder

en: Test DiSEqC settings
da: Afprøv DiSEqC indstillinger

en: Test Type
da: Afprøv type

en: Test mode
da: Test type

en: Test the network configuration of your Dreambox.
da: Test netværks konfiguration på din Dreambox.

en: Test-Messagebox?
da: Test-Beskedbox?

en: Thank you for using the wizard. Your box is now ready to use.
    Please press OK to start using your Dreambox.
da: Tak fordi du brugte Start Hjælpen. Din Dreambox er nu klar til brug .
    Tryk venligst OK, for at starte den.

en: The DVD standard doesn't support H.264 (HDTV) video streams. Do you want to create a Dreambox format data DVD (which will not play in stand-alone DVD players) instead?
da: DVD standarderne understøtter ikke H.264 (HDTV) video streams. Vil du i stedet oprette en Dreambox format DVD (som ikke kan afspilles i en almindelig DVD afspiller)?

en: The USB stick is now bootable. Do you want to download the latest image from the feed server and save it on the stick?
da: USB sticken er nu bootbar. Vil du downloade det seneste image fra feed serveren og gemme det på sticken?

en: The backup failed. Please choose a different backup location.
da: Backup har slået fejl. Vælg en anden måde at lave backup på.

en: The following device was found:
    
    %s
    
    Do you want to write the USB flasher to this stick?
da: Følgende device blev fundet:
    
    %s
    
    Vil du skrive USB flash til denne stick?

en: The following files were found...
da: Følgende filer fandtes...

en: The input port should be configured now.
    You can now configure the screen by displaying some test pictures. Do you want to do that now?
da: Indgangs port skal nu konfigureres.
    Du kan nu konfigurere billedet ved at vise nogle test billeder. Vil du udføre dette lige nu?

en: The installation of the default services lists is finished.
da: Installationen af standard kanal lister er færdig.

en: The installation of the default settings is finished. You can now continue configuring your Dreambox by pressing the OK button on the remote control.
da: Installationen af standard indstillinger er fuldført. Du kan nu fortsætte med konfigurationen af din Dreambox ved at trykke OK på din fjernbetjening.

en: The md5sum validation failed, the file may be corrupted! Are you sure that you want to burn this image to flash memory? You are doing this at your own risk!
da: Validering af md5sum mislykkedes, filen er måske ødelagt! Er du sikker på, at du vil brænde dette image til flash hukommelsen? Du gør dette på din egen risiko!

en: The md5sum validation failed, the file may be downloaded incompletely or be corrupted!
da: Validering af md5sum mislykkedes, filen er måske downloadet ukomplet eller ødelagt!

en: The package doesn't contain anything.
da: Pakken indeholder ingenting.

en: The path %s already exists.
da: Stien %s findes allerede.

en: The pin code has been changed successfully.
da: Din pin kode ændring var succesfuld.

en: The pin code you entered is wrong.
da: Din indtastede pin kode er forkert.

en: The pin codes you entered are different.
da: De indtastede pin koder er forskellige.

en: The results have been written to %s.
da: Resultaterne skal skrives til %s.

en: The sleep timer has been activated.
da: Sleep timeren er blevet aktiveret.

en: The sleep timer has been disabled.
da: Sleep timeren er ikke aktiveret.

en: The timer file (timers.xml) is corrupt and could not be loaded.
da: Timer filen (timers.xml) er korrupt og kan ikke bruges.

en: The wireless LAN plugin is not installed!
    Please install it.
da: Trådløs LAN plugin er ikke installeret!
    Installer det venligst.

en: The wizard can backup your current settings. Do you want to do a backup now?
da: Hjælpen kan gemme dine nuværende indstillinger. Vil du gemme dine indstillinger nu?

en: The wizard is finished now.
da: Brugen af hjælpen er færdig nu.

en: There are no default services lists in your image.
da: Der er ingen standard kanallister i dit Image.

en: There are no default settings in your image.
da: Der er ingen standard indstillinger i dit Image.

en: There might not be enough Space on the selected Partition.
    Do you really want to continue?
da: Der kan være for lidt plads på den valgte Partition.
    Vil du virkelig fortsætte?

en: There was an error downloading the packetlist. Please try again.
da: Der opstod en fejl under download af pakkelisten. Prøv venligst igen.

en: This .NFI file does not contain a valid %s image!
da: Denne .NFI fil indehodler ikke et gyldigt %s image!

en: This .NFI file does not have a md5sum signature and is not guaranteed to work. Do you really want to burn this image to flash memory?
da: Denne .NFI fil har ikke en gyldig md5 signatur og kan ikke garanteres at virke. Vil du virkelig brænde dette image til flash hukommelsen?

en: This .NFI file has a valid md5 signature. Continue programming this image to flash memory?
da: Denne .NFI fil har en gyldig md5 signatur. Vil du fortsætte prorammering af imaget til flash hukommelsen?

en: This DVD RW medium is already formatted - reformatting will erase all content on the disc.
da: Denne DVD RW er allerede formatteret - reformattering vil slette alt indhold på disken.

en: This Dreambox can't decode %s streams!
da: Dreamboxen kan ikke afkode %s streams!

en: This Dreambox can't decode %s video streams!
da: Denne Dreambox kan ikke afkode %s video strams!

en: This is step number 2.
da: Dette er skridt nummer 2.

en: This is unsupported at the moment.
da: Denne funktion er ikke understøttet.

en: This test checks for configured Nameservers.
    If you get a "unconfirmed" message:
    - please check your DHCP, cabling and Adapter setup
    - if you configured your Nameservers manually please verify your entries in the "Nameserver" Configuration
da: Denne test søger efter konfigurerede Navneservere.
    Hvis du får en "ubekræftet" besked:
    - venligst tjek din DHCP, kabel og Adapter opsætning
    - hvis du har konfigureret dine Navneservere manuelt venligst kontroler dine indtastninger i din "Navneserver" Konfiguration

en: This test checks whether a network cable is connected to your LAN-Adapter.
    If you get a "disconnected" message:
    - verify that a network cable is attached
    - verify that the cable is not broken
da: Denne test tjekker om et netværks kabel er tilsluttet din LAN-Adapter.
    Hvis du får en "afbrudt" besked:
    - sikker på at et netværks kabel er tilsluttet
    - sikker på at kablet ikke er i stykker

en: This test checks whether a valid IP Address is found for your LAN Adapter.
    If you get a "unconfirmed" message:
    - no valid IP Address was found
    - please check your DHCP, cabling and adapter setup
da: Denne test søger efter en virkende IP Adresse er fundet til din LAN Adapter.
    Hvis du får en "ubekræftet" besked:
    - ingen virkende IP Adresse fundet
    - venligst tjek DHCP, kabler og adapter opsætning

en: This test checks whether your LAN Adapter is set up for automatic IP Address configuration with DHCP.
    If you get a "disabled" message:
     - then your LAN Adapter is configured for manual IP Setup
    - verify thay you have entered correct IP informations in the AdapterSetup dialog.
    If you get an "enabeld" message:
    -verify that you have a configured and working DHCP Server in your network.
da: Denne test undersøger om din LAN Adapter er sat op til automatisk IP Adresse konfiguration med DHCP.
    Hvis du får en "afbrudt" besked:
     - så er din LAN Adapter konfigureret til manual IP Opsætning
    - undersøg om du har korrekt IP informationer i AdapterOpsætnings dialog.
    Hvis du får en "aktiveret" besked:
    -undersøg om du har en konfigureret og virkende DHCP Server i dit netværk.

en: This test detects your configured LAN-Adapter.
da: Denne test finder din konfigurerede LAN-Adapter.

en: Three
da: Tre

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Thu
da: Tor

en: Thumbnails
da: Miniaturbilleder

en: Thursday
da: Torsdag

en: Time
da: Tid

en: Time/Date Input
da: Tid/Dato input

en: Timer Edit
da: Timer redigering

en: Timer Editor
da: Timer redigering

en: Timer Type
da: Timer type

en: Timer entry
da: Indstil timer

en: Timer overlap in timers.xml detected!
    Please recheck it!
da: Konstateret timer overlap i timers.xml!
    Vær venlig at undersøge det!

en: Timer sanity error
da: Timer sanity fejl

en: Timer selection
da: Timer valg

en: Timeshift
da: Tidsskift

en: Timeshift not possible!
da: Timeskift ikke mulig!.

en: Timeshift path...
da: Timeshift stien...

en: Timezone
da: Tidszone

en: Title
da: Titel

en: Title properties
da: Titel egenskaber

en: Titleset mode
da: Titelopsætning modus

en: To update your Dreambox firmware, please follow these steps:
    1) Turn off your box with the rear power switch and plug in the bootable USB stick.
    2) Turn mains back on and hold the DOWN button on the front panel pressed for 10 seconds.
    3) Wait for bootup and follow instructions of the wizard.
da: Du skal følge disse trin, for at opdatere din Dreambox software:
    1) Sluk din box med afbryderknappen på bagsiden og indsæt din bootbare USB stick.
    2) Tænd igen på afbryderknappen og samtidig NED knappen på forsiden inde i 10 sekunder.
    3) Afvent bootup og følg instruktionerne fra hjælperen på skærmen.

en: Today
da: Idag

en: Tone mode
da: Lyd type

en: Track
da: Spor

en: Translation
da: Sprog info

en: Translation:
da: Oversætter:

en: Transmission Mode
da: Transmissions type

en: Transmission mode
da: Transmissions type

en: Transponder Type
da: Transponder type

en: Tries left:
da: Forsøg tilbage:

en: Try to find used Transponders in cable network.. please wait...
da: Prøver at finde transpondere i kabel netværk.. vent venligst...

en: Try to find used transponders in cable network.. please wait...
da: Prøver at finde transpondere i kabel netværk.. vent venligst...

en: Trying to download a new packetlist. Please wait...
da: Prøver at downloade ny pakkeliste. Vent venligst...

en: Tue
da: Tir

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Tune failed!
da: Tuning fejlede!

en: Tuner Slot
da: Tuner slot

en: Tuner configuration
da: Tuner opsætning

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Two
da: To

en: Type of scan
da: Søge type

en: USB Stick
da: USB stick

en: USB stick wizard
da: USB stick hjælper

en: Ukrainian
da: Ukrainsk

en: Unable to complete filesystem check.
    Error:
da: Kan ikke kontrolere filsystemet.
    Fejl:

en: Unable to initialize harddisk.
    Error:
da: Kan ikke initialisere harddisk.
    Fejl:

en: Uncommitted DiSEqC command
da: Ukommiteret DiSEqC kommando

en: Unicable
da: Unikabel

en: Unicable LNB
da: Unikabel LNB

en: Unicable Martix
da: Unikabel matrix

en: Unmount failed
da: Unmount fejlede

en: Update
da: Opdater

en: Updates your receiver's software
da: Opdaterer din Dreambox's software

en: Updating finished. Here is the result:
da: Opdatering er udført. Her er resultatet:

en: Updating... Please wait... This can take some minutes...
da: Opdaterer... Vent venligst...  Dette kan tage adskillige minutter...

en: Upgrade finished.
da: Opgradering afsluttet

en: Upgrade finished. Do you want to reboot your Dreambox?
da: Opgradering færdig. Vil du genstarte din DreamBox?

en: Upgrading
da: Opdaterer

en: Upgrading Dreambox... Please wait
da: Opdaterer Dreambox... Vent venligst

en: Use
da: Brug

en: Use DHCP
da: Brug (DHCP)

en: Use Interface
da: Benyt interface

en: Use Power Measurement
da: Brug strømmåling

en: Use a gateway
da: Brug af Router

en: Use non-smooth winding at speeds above
da: Spoling/afspilning ved brug af stillbilleder

en: Use power measurement
da: Brug strømmåling

en: Use the Networkwizard to configure your Network
da: Brug Netværkshjælpen til at konfigurere dit Netværk

en: Use the left and right buttons to change an option.
    
    Please set up tuner A
da: Brug venstre/højre pil for at vælge.
    
    Indstilling for Tuner A

en: Use the up/down keys on your remote control to select an option. After that, press OK.
da: Brug pil op/ned for at vælge på din fjernbetjening. Derefter tryk på OK.

en: Use usals for this sat
da: Brug USALS til denne position

en: Use wizard to set up basic features
da: Bruge Start Hjælpen til grundindstilling?

en: Used service scan type
da: Brugt kanal søgnings type

en: User defined
da: Brugerdefineret

en: VCR scart
da: Scart / Video

en: Vertical
da: Vertikal

en: Video Fine-Tuning
da: Video finindstilling...

en: Video Fine-Tuning Wizard
da: Video-finjusterings Hjælp

en: Video Output
da: Video udgang

en: Video Setup
da: Video Opsætning...

en: Video Wizard
da: Video Hjælp

en: Video input selection
    
    Please press OK if you can see this page on your TV (or select a different input port).
    
    The next input port will be automatically probed in 10 seconds.
da: Video indgangs vælger
    
    Venligst tryk OK hvis du kan se denne side på dit TV (eller vælg en anden indgangs port).
    
    Næste indgangs port vil automatisk blive testet i 10 sekunder.

en: Video mode selection.
da: Video type vælger.

en: Videosize:
da: Billedformat:

en: View
da: Vis

en: View Movies...
da: Vis film...

en: View Photos...
da: Vis fotos...

en: View Rass interactive...
da: Se Rass interaktiv...

en: View Video CD...
da: Vis video CD

en: View list of available CommonInterface extensions
da: Vis oplistning af alle tilgængelige Common Interface udvidelser

en: View list of available Display and Userinterface extensions.
da: Vis oplistning af tilgængelige visnings- og brugerinterface udvidelser.

en: View list of available EPG extensions.
da: Vis oplistning af tilgængelige EPG udvidelser.

en: View list of available Satteliteequipment extensions.
da: Vis oplistning af tilgængelige satellitudstyrsudvidelser

en: View list of available communication extensions.
da: Vis oplistning af tilgængelige kommunikationsudvidelser

en: View list of available default settings
da: Vis oplistning af tilgængelige standardopsætninger

en: View list of available multimedia extensions.
da: Vis oplistning af tilgængelige multimediaudvidelser

en: View list of available networking extensions
da: Vis oplistning af tilgængelige netværksudvidelser

en: View list of available recording extensions
da: Vis oplistning af tilgængelige optagelsesudvidelser

en: View list of available skins
da: Vis oplistning af tilgængelige grafiske temaer

en: View list of available software extensions
da: Vis oplistning af tilgængelige software udvidelser

en: View list of available system extensions
da: Vis oplistning af tilgængelige systemudvidelser

en: View teletext...
da: Se teletekst...

en: Virtual KeyBoard
da: Virtuelt tastatur

en: Voltage mode
da: Spændings type

en: Volume
da: Lydstyrke

en: W
da: V

en: WPA or WPA2
da: WPA eller WPA2

en: WSS on 4:3
da: WSS på 4:3

en: Waiting
da: Venter

en: We will now test if your TV can also display this resolution at 50hz. If your screen goes black, wait 20 seconds and it will switch back to 60hz.
    Please press OK to begin.
da: Vi vil nu teste om dit TV kan vise denne opløsning ved 50hz. Hvis din skærm bliver sort, så vent 20 sekunder og så skiftes tilbage til 60hz.
    Venligst tryk OK for at starte.

en: Wed
da: Ons

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Weekday
da: Ugedag

en: Welcome to the Cutlist editor.
    
    Seek to the start of the stuff you want to cut away. Press OK, select 'start cut'.
    
    Then seek to the end, press OK, select 'end cut'. That's it.
da: Velkommen til klipliste editor.
    
    Søg til starten af det materiale, du vil skære væk. Tryk OK, vælg 'start klip'.
    
    Søg derefter til slutningen, tryk OK, vælg 'afslut klip'. Det er det hele.

en: Welcome to the Image upgrade wizard. The wizard will assist you in upgrading the firmware of your Dreambox by providing a backup facility for your current settings and a short explanation of how to upgrade your firmware.
da: Velkommen til Image opdaterings hjælpen. Denne vil hjælpe dig gennem opdateringen. Firmwaren i din Dreambox giver dig mulighed for at lave backup af dine indstillinger, her er en kort gennemgang.

en: Welcome.
    
    This start wizard will guide you through the basic setup of your Dreambox.
    Press the OK button on your remote control to move to the next step.
da: Din Dreambox ønsker dig Velkommen.
    
    Denne Start Hjælp vil føre dig igennem grundopsætningen af din Dreambox.
    Tryk venligst OK på fjernbetjeningen, for at gå til næste trin.

en: Welcome...
da: Velkommen...

en: West
da: Vest

en: What do you want to scan?
da: Hvad vil du søge?

en: When you do a factory reset, you will lose ALL your configuration data
    (including bouquets, services, satellite data ...)
    After completion of factory reset, your receiver will restart automatically!
    
    Really do a factory reset?
da: Når du anvender fabrik gendannelse mister du ALLE dine indstillingsdata
    (Inclusive buketter, kanallister, satellit data ...)
    Efter afsluttet fabriksgendannelse genstartes DeamBoxen automatisk!
    
    Udfør fabriks gendannelse?

en: Where do you want to backup your settings?
da: Hvor vil du lave en kopi af dine indstillinger?

en: Where to save temporary timeshift recordings?
da: Hvor skal midleridige timeshift optagelser gemmes?

en: Wireless
da: Trådløst

en: Wireless Network
da: Trådløst netværk

en: Write error while recording. Disk full?
da: Skrive fejl under optagelse. Disken fuld?

en: Write failed!
da: Skrivning mislykkedes!

en: Writing NFI image file to flash completed
da: Skrivning af NFI image til flash tilendebragt

en: YPbPr
da: Komponent

en: Year
da: År

en: Yes
da: Ja

en: Yes, and delete this movie
da: Ja, og slet denne film

en: Yes, backup my settings!
da: Ja, start kopiering af mine indstillinger!

en: Yes, do a manual scan now
da: Ja, start en manuel søgning nu

en: Yes, do an automatic scan now
da: Ja, start en automatisk søgning nu

en: Yes, do another manual scan now
da: Ja, start en ny manuel søgning nu

en: Yes, perform a shutdown now.
da: Ja, start afbrydelse nu.

en: Yes, restore the settings now
da: Ja, genskab indstillinger nu

en: Yes, returning to movie list
da: Ja, gå til filmliste

en: Yes, view the tutorial
da: Ja, vis mig en oversigt

en: You can choose some default settings now. Please select the settings you want to be installed.
da: Du kan nu vælge nogle standard indstillinger. Venligst vælg de indstillinger du vil have installeret.

en: You can choose, what you want to install...
da: Du kan vælge, hvad du vil installere...

en: You cannot delete this!
da: Dette kan ikke slettes!

en: You chose not to install any default services lists.
da: Du valgte ikke at installere nogle standard kanal lister.

en: You chose not to install any default settings. You can however install the default settings later in the settings menu.
da: Du har valgt ikke at installere nogle standard indstillinger. Men du kan senere installere standard indstillinger i indstillings menuen.

en: You chose not to install anything. Please press OK finish the install wizard.
da: Du valgte ikke at installere noget. Venligst tryk OK for at afslutte installations hjælpen.

en: You do not seem to have a harddisk in your Dreambox. So backing up to a harddisk is not an option for you.
da: Du ser ikke ud til at have en HDD i din Dreambox. Så derfor kan du ikke lave en HDD backup.

en: You have chosen to backup to a compact flash card. The card must be in the slot. We do not verify if it is really used at the moment. So better backup to the harddisk!
    Please press OK to start the backup now.
da: Du har valgt backup på compact flash. Kortet skal sidde i CF-slottet. Den foretrukne måde at lave backup på er på HDD!
    Tryk på OK, for alligevel at starte en backup.

en: You have chosen to backup to an usb drive. Better backup to the harddisk!
    Please press OK to start the backup now.
da: Du har valgt at lave backup på USB stick. Den anbefalede metode er
    at lave backup på HDD! Tryk på OK for at begynde backup.

en: You have chosen to backup to your harddisk. Please press OK to start the backup now.
da: Du har valgt at lave en backup på HDD. Tryk venligst på OK, for at lave backup nu.

en: You have chosen to backup your settings. Please press OK to start the backup now.
da: Du hae valgt dine backup indstillinger. Tryk venligst på OK for at starte backuppen nu

en: You have chosen to create a new .NFI flasher bootable USB stick. This will repartition the USB stick and therefore all data on it will be erased.
da: Du har valgt at oprette ny .NFI flash bootbar USB stick. Dette vil repartitionere USB sticken og derfor vil alle data på den blive slettet.

en: You have chosen to restore your settings. Enigma2 will restart after restore. Please press OK to start the restore now.
da: Du har valgt at gendanne dine indstillinger. Enigma2 vil genstarte efter gendannelsen. Tryk venligst på OK for at starte gendannelsen nu.

en: You have to wait %s!
da: Du må vente %s!

en: You need a PC connected to your dreambox. If you need further instructions, please visit the website http://www.dm7025.de.
    Your dreambox will now be halted. After you have performed the update instructions from the website, your new firmware will ask you to restore your settings.
da: Du skal have en PC forbundet til din Dreambox. Hvis du mangler yderligere Informationer, så gå til websiden http://www.dm7025.de.
    Din Dreambox bliver slukket nu. Efter du har udført opdateringen Instruktioner fra websiden, vil den nye firmware vil bede dig om at geninstallere, dine indstillinger.

en: You need to set a pin code and hide it from your children.
    
    Do you want to set the pin now?
da: Du skal opsætte en pin kode og gemme den for dine børn.
    
    Vil du opsætte pin kode nu?

en: Your Dreambox will restart after pressing OK on your remote control.
da: Din Dreambox vil genstarte efter OK tryk på din fjernbetjening.

en: Your TV works with 50 Hz. Good!
da: Dit TV virker ved 50 Hz. Tillykke!

en: Your backup succeeded. We will now continue to explain the further upgrade process.
da: Din backup er lykkedes. Vi vil nu forsætte forklaringen på opdaterings processen.

en: Your collection exceeds the size of a single layer medium, you will need a blank dual layer DVD!
da: Din kollektion overstiger størrelsen af et enkeltlags medium, du har brug for en tom dobbeltlags DVD!

en: Your dreambox is shutting down. Please stand by...
da: Din Dreambox slukker nu. Vent venligst...

en: Your dreambox isn't connected to the internet properly. Please check it and try again.
da: Din Dreambox er ikke korrekt tilsluttet internet. Venligst kontroler dette og prøv igen.

en: Your frontprocessor firmware must be upgraded.
    Press OK to start upgrade.
da: Din frontprocessor skal opdateres.
    Tryk OK for at starte opdateringen.

en: Your network configuration has been activated.
da: Din netværks opsætning er blevet aktiveret.

en: Your network configuration has been activated.
    A second configured interface has been found.
    
    Do you want to disable the second network interface?
da: Din netværks opsætning er blevet aktiveret.
    Der er fundet et andet opsat interface.
    
    Vil du deaktivere det andet netværks interface?

en: Zap back to service before positioner setup?
da: Skift tilbage til kanal før motoropsætning?

en: Zap back to service before satfinder?
da: Skift tilbage til kanal før sat søger?

en: [alternative edit]
da: [Alternativ ændring]

en: [bouquet edit]
da: [Pakke redigering]

en: [favourite edit]
da: [Favorit redigering]

en: [move mode]
da: [Flytte type]

en: a gui to assign services/providers to common interface modules
da: et gui til at tilknytte kanaler/udbydere til common interface moduler

en: a gui to assign services/providers/caids to common interface modules
da: et gui til at tilknytte kanaler/udbydere/caids til common interface moduler

en: abort alternatives edit
da: Afbryd alternativ redigering

en: abort bouquet edit
da: Afbryd pakke redigering

en: abort favourites edit
da: Afbryd favorit redigering

en: about to start
da: Ved at starte

en: activate current configuration
da: aktiver den aktuelle opsætning

en: add Provider
da: tilføj udbyder

en: add Service
da: tilføj kanal

en: add a nameserver entry
da: tilføj en navneserver angivelse

en: add alternatives
da: Tilføj alternativer

en: add bookmark
da: tilføj bogmærke

en: add bouquet
da: Tilføj pakke...

en: add directory to playlist
da: Tilføj direktorie til spilleliste

en: add file to playlist
da: Tilføj fil til spilleliste

en: add files to playlist
da: Tilføj filer til spilleliste

en: add marker
da: Tilføj mærke

en: add recording (enter recording duration)
da: Tilføj optagelse ( skriv optagelses længde)

en: add recording (enter recording endtime)
da: Tilføje optagelse (skriv optagelsens sluttid)

en: add recording (indefinitely)
da: Tilføj optagelse (nu)

en: add recording (stop after current event)
da: Tilføj optagelse (stop efter nuværende program)

en: add service to bouquet
da: Tilføj kanal til pakke

en: add service to favourites
da: Tilføj kanal til favoritter

en: add to parental protection
da: Tilføj til forældre beskyttelse

en: advanced
da: Avanceret

en: alphabetic sort
da: Alfabetisk sortering

en: are you sure you want to restore
    following backup:
da: Er du sikker på at du vil gendanne
    følgende backup:

en: assigned CAIds
da: tilknttede CAIds

en: assigned Services/Provider
da: tilknyttede kanaler/udbyder

en: audio track (%s) format
da: lydspor (%s) format

en: audio track (%s) language
da: lydspor (%s) sprog

en: audio tracks
da: lyd spor

en: back
da: Tilbage

en: background image
da: baggrunds billede

en: backgroundcolor
da: baggrundsfarve

en: better
da: Bedre

en: black
da: sort

en: blacklist
da: Sortliste

en: blue
da: blå

en: burn audio track (%s)
da: brænd lydspor (%s)

en: change recording (duration)
da: Skifte optagelse (længde)

en: change recording (endtime)
da: Skifte optagelses (sluttid)

en: chapters
da: kapitler

en: choose destination directory
da: vælg destinations mappe

en: circular left
da: Venstre-cirkulær

en: circular right
da: Højre-cirkulær

en: clear playlist
da: Slet spilleliste

en: complex
da: Komplex

en: config menu
da: Konfigurations menu

en: confirmed
da: bekræftet

en: connected
da: tilsluttet

en: continue
da: Fortsæt

en: copy to bouquets
da: Kopier til pakker

en: create directory
da: opret mappe

en: daily
da: Daglig

en: day
da: dag

en: delete
da: Slet

en: delete cut
da: Slet klip

en: delete file
da: slet fil

en: delete playlist entry
da: Slette spilleliste indhold

en: delete saved playlist
da: Slette gemt spilleliste

en: delete...
da: Slet...

en: disable
da: Afbryd

en: disable move mode
da: Slå flytte type fra

en: disabled
da: Slukket

en: disconnected
da: Afbrudt

en: do not change
da: Ikke ændre

en: do nothing
da: Gør intet

en: don't record
da: Optag ikke

en: done!
da: færdig!

en: edit alternatives
da: Redigere alternativer

en: empty
da: Tom

en: enable
da: Tilslut

en: enable bouquet edit
da: Åbne pakke redigering

en: enable favourite edit
da: Åbne favorit redigering

en: enable move mode
da: Åbne flytte type

en: enabled
da: Tilsluttet

en: end alternatives edit
da: Afslut alternativ redigering

en: end bouquet edit
da: Afslut pakke redigering

en: end cut here
da: Afslut klip her

en: end favourites edit
da: Afslut favorit redigering

en: enigma2 and network
da: enigma2 og netværk

en: equal to
da: svarende til

en: exceeds dual layer medium!
da: overskrider dobbelt lags media!

en: exit DVD player or return to file browser
da: Forlade DVD afspiller eller tilbage til fil oversigt

en: exit mediaplayer
da: Afslut medieafspiller

en: exit movielist
da: Afslutte Filmliste

en: exit nameserver configuration
da: afslut navneserver opsætning

en: exit network adapter configuration
da: afslut netværksadapter opsætning

en: exit network adapter setup menu
da: afslut netværksadapter opsætnings menu

en: exit network interface list
da: afslut netværks interface oversigt

en: exit networkadapter setup menu
da: afslut netværksadapter opsætnings menu

en: failed
da: mislykkedes

en: fileformats (BMP, PNG, JPG, GIF)
da: fil formater (BMP, PNG, JPG, GIF)

en: filename
da: fil navn

en: fine-tune your display
da: Fin-Juster dit Display

en: forward to the next chapter
da: Frem til næste kapitel

en: free
da: ledig

en: free diskspace
da: Fri HDD plads

en: go to deep standby
da: Gå til dyb standby

en: go to standby
da: Gå til Standby

en: grab this frame as bitmap
da: grab denne frame som bitmap

en: green
da: grøn

en: hear radio...
da: Høre radio...

en: help...
da: Hjælp...

en: hidden network
da: skjult netværk

en: hide extended description
da: Skjule udvidet beskrivelse

en: hide player
da: Skjul afspiller

en: horizontal
da: Horisontal

en: hour
da: Time

en: hours
da: Timer

en: immediate shutdown
da: Omgående afbrydelse

en: incoming call!
    %s calls on %s!
da: Indkommende opkald!
    %s opkald på %s!

en: init module
da: Initialiser modul

en: init modules
da: initier moduler

en: insert mark here
da: Indsæt mærke her

en: jump back to the previous title
da: Hop tilbage til forrige titel

en: jump forward to the next title
da: Hop frem til næste titel

en: jump to listbegin
da: Spring til liste start

en: jump to listend
da: Spring til liste stop

en: jump to next marked position
da: Spring til næste markerede position

en: jump to previous marked position
da: Spring til forrige markerede position

en: leave movie player...
da: Forlad film afspiller...

en: left
da: Venstre

en: length
da: længde

en: list style compact
da: Kompakt listestil

en: list style compact with description
da: Kompakt listestil med beskrivelse

en: list style default
da: Normal listestil

en: list style single line
da: Enkelt linie listestil

en: load playlist
da: Hent spilleliste

en: locked
da: Låst

en: loopthrough to
da: gennemløb til

en: manual
da: Manuelt

en: menu
da: Menu

en: menulist
da: menuliste

en: mins
da: min

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: month
da: måned

en: move PiP to main picture
da: Flytte Billede i Billede til hoved billede

en: move down to last entry
da: flyt ned til sidste indtastning

en: move down to next entry
da: flyrt ned til næste indtastning

en: move up to first entry
da: flyt op til første indtastning

en: move up to previous entry
da: flyt op til foregående indtastning

en: movie list
da: Film liste

en: multinorm
da: Multinorm

en: never
da: Aldrig

en: next channel
da: Næste kanal

en: next channel in history
da: Næste kanal i hukommelse

en: no
da: Nej

en: no CAId selected
da: ingen CAId valgt

en: no CI slots found
da: ingen CI slots fundet

en: no HDD found
da: ingen HDD fundet

en: no module found
da: ingen modul fundet

en: no standby
da: ingen standby

en: no timeout
da: ingen timeout

en: none
da: Ingen

en: not locked
da: ikke låst

en: not used
da: ikke anvendt

en: nothing connected
da: Intet tilsluttet

en: of a DUAL layer medium used.
da: af et DOBBELT lags media anvendt.

en: of a SINGLE layer medium used.
da: af et ENKELT lags media anvendt.

en: off
da: fra

en: on
da: til

en: on READ ONLY medium.
da: på LÆS KUN medie

en: once
da: en gang

en: open nameserver configuration
da: åbn navneserver opsætning

en: open servicelist
da: åbne kanalliste

en: open servicelist(down)
da: åbne kanalliste(ned)

en: open servicelist(up)
da: åbne kanalliste(op)

en: open virtual keyboard input help
da: åbn hjælp til virtuel tastatur input

en: pass
da: Ok

en: play entry
da: afspil denne

en: play from next mark or playlist entry
da: afspil fra næste mærke eller spilleliste indgang

en: play from previous mark or playlist entry
da: afspil fra forrige mærke eller spilleliste indgang

en: please press OK when ready
da: Tryk venligst OK når du er klar

en: please wait, loading picture...
da: Vent venligst, henter billede...

en: previous channel
da: Forrige kanal

en: previous channel in history
da: Forrige sete kanal

en: record
da: Optage

en: recording...
da: Optager...

en: red
da: rød

en: remove a nameserver entry
da: fjern en navneserver angivelse

en: remove after this position
da: fjern efter denne position

en: remove all alternatives
da: fjern alle alternativer

en: remove all new found flags
da: fjern alle nye fundne flag

en: remove before this position
da: fjern før denne position

en: remove bookmark
da: fjern bogmærke

en: remove directory
da: fjern mappe

en: remove entry
da: fjern indgang

en: remove from parental protection
da: fjern fra forældre beskyttelse

en: remove new found flag
da: fjern nye fundne flag

en: remove selected satellite
da: fjern valgte satellit

en: remove this mark
da: fjern dette mærke

en: repeat playlist
da: gentag afspilningsliste

en: repeated
da: gentaget

en: rewind to the previous chapter
da: kør tilbage til forrige kapitel

en: right
da: højre

en: save last directory on exit
da: gem seneste mappe ved afbrydelse

en: save playlist
da: gem spilleliste

en: save playlist on exit
da: gem afspilningsliste ved afbrydelse

en: scan done!
da: søgning slut!

en: scan in progress - %d%% done!
da: søgning igang - %d%% søgt!

en: scan state
da: søge status

en: second
da: sekund

en: second cable of motorized LNB
da: sekundært kabel fra motor LNB

en: seconds
da: sekunder

en: select
da: vælg

en: select .NFI flash file
da: vælg .NFI flash fil

en: select CAId
da: vælg CAId

en: select CAId's
da: vælg CAId's

en: select image from server
da: vælg image fra server

en: select interface
da: vælg interface

en: select menu entry
da: vælg meny indgang

en: select movie
da: vælg film

en: select the movie path
da: vælg stien til film

en: service pin
da: kanal kode

en: setup pin
da: opsætnings kode

en: show DVD main menu
da: vis DVD hoved menu

en: show EPG...
da: vis EPG...

en: show Infoline
da: vis infoinje

en: show all
da: vis alle

en: show alternatives
da: Vis alternativer

en: show event details
da: vis program detaljer

en: show extended description
da: vis udvidet beskrivelse

en: show first selected tag
da: vis første valgte tag

en: show second selected tag
da: vis anden valgte tag

en: show shutdown menu
da: vis afbryder menu

en: show single service EPG...
da: vis enkelt kanal EPG...

en: show tag menu
da: vis mærke menu

en: show transponder info
da: vis transponer info

en: shuffle playlist
da: tilfældig spilleliste

en: shutdown
da: slukke

en: simple
da: enkel

en: skip backward
da: drop tilbage

en: skip backward (enter time)
da: skip bagud (skriv tiden)

en: skip forward
da: drop fremad

en: skip forward (enter time)
da: skip fremad (skriv tiden)

en: slide picture in loop
da: vis billeder i sløjfe

en: sort by date
da: sorter efter dato

en: standard
da: normal

en: start cut here
da: start klip her

en: start directory
da: starrt mappe

en: stereo
da: Stereo

en: stop PiP
da: Stoppe Billede i Billede

en: stop entry
da: stoppe tilføjelser

en: stop recording
da: stop optagelse

en: swap PiP and main picture
da: Byt Billed i Billed og hovedbillede

en: switch to bookmarks
da: skift til bogmærker

en: switch to filelist
da: skift til filliste

en: switch to playlist
da: skift til spilleliste

en: switch to the next angle
da: skift til næste vinkel

en: switch to the next audio track
da: skift til næste lyd spor

en: switch to the next subtitle language
da: skift til næste undertekst sprog

en: template file
da: skabelon fil

en: textcolor
da: tekstfarve

en: this recording
da: denne optagelse

en: this service is protected by a parental control pin
da: denne service er beskyttet af forældre kontrol

en: toggle a cut mark at the current position
da: flytte en klippe markør til nuværende position

en: toggle time, chapter, audio, subtitle info
da: skift mellem tid, kapitel, lyd, undertekst info

en: unconfirmed
da: ubekræftet

en: unknown
da: ukendt

en: unknown service
da: Ukendt kanal

en: until restart
da: indtil genstart

en: user defined
da: brugerdefineret

en: vertical
da: vertikal

en: view extensions...
da: se udvidelser...

en: view recordings...
da: se optagelser...

en: wait for ci...
da: vent på CA...

en: wait for mmi...
da: vent på mmi...

en: waiting
da: venter

en: weekly
da: ugentlig

en: whitelist
da: hvidliste

en: working
da: fungerer

en: yellow
da: gul

en: yes
da: ja

en: yes (keep feeds)
da: ja (behold feeds)

en: your dreambox might be unusable now. Please consult the manual for further assistance before rebooting your dreambox.
da: din Dreambox kan være ubrugelig nu. Se venligst i manualen for assistance før du rebooter din dreambox.

en: zapped
da: zappet
