enigma2 v2.6 Italian Locale - en to it translation catalogue (1371 entries)

en: 
    Advanced options and settings.
it: 
    Opzioni e configurazione avanzate.

en: 
    After pressing OK, please wait!
it: 
    Dopo aver premuto OK, attendere!

en: 
    Backup your Dreambox settings.
it: 
    Backup configurazione Dreambox.

en: 
    Edit the upgrade source address.
it: 
    Modificare indirizzo sorgenti aggiornamento.

en: 
    Enigma2 will restart after the restore
it: 
    Dopo il ripristino, enigma2 verrà riavviato!

en: 
    Online update of your Dreambox software.
it: 
    Aggiornamento online software Dreambox.

en: 
    Press OK on your remote control to continue.
it: 
    Premere OK per continuare.

en: 
    Restore your Dreambox settings.
it: 
    Ripristinare configurazione Dreambox.

en: 
    Restore your Dreambox with a new firmware.
it: 
    Ripristinare il Dreambox con un nuovo firmware.

en: 
    Restore your backups by date.
it: 
    Ripristinare i backup per data.

en: 
    Scan for local packages and install them.
it: 
    Ricercare pacchetti locali e installarli.

en: 
    Select your backup device.
    Current device:
it: 
    Selezionare il supporto per il backup.
    Supporto corrente:

en: 
    System will restart after the restore!
it: 
    Dopo il ripristino, il sistema verrà riavviato!

en: 
    View, install and remove available or installed packages.
it: 
    Visualizzare, installare e rimuovere pacchetti installati o disponibili.

en:  extensions.
it: Estensioni

en: %d jobs are running in the background!
it: %d processi attivi in background!

en: %d services found!
it: %d canali trovati!

en: %s
    (%s, %d MB free)
it: %s
    (%s, %d MB liberi)

en: (empty)
it: (vuoto)

en: (show optional DVD audio menu)
it: (Mostrare il menu opzionale DVD audio)

en: * Only available if more than one interface is active.
it: * Disponibile solo se più di un'interfaccia è attiva.

en: * Only available when entering hidden SSID or network key
it: * Disponibile solo su inserimento SSID nascosto o chiave di rete

en: .NFI Download failed:
it: Download .nfi fallito:

en: .NFI file passed md5sum signature check. You can safely flash this image!
it: Il file .nfi ha superato la verifica della firma md5sum. L'immagine può essere installata!

en: /usr/share/enigma2 directory
it: Cartella /usr/share/enigma2

en: /var directory
it: Cartella /var

en: 16:9 always
it: 16:9 sempre

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 50 Hz
it: 50Hz

en: 60 minutes
it: 60 minuti

en: <unknown>
it: <sconosciuto>

en: A configuration file (%s) was modified since Installation.
    Do you want to keep your version?
it: Un file di configurazione originale (%s) è stato modificato.
    Mantenere la propria versione?

en: A finished record timer wants to set your
    Dreambox to standby. Do that now?
it: Il termine di una registrazione programmata prevede
    di porre il DreamBox in standby. Farlo ora?

en: A finished record timer wants to shut down
    your Dreambox. Shutdown now?
it: Il termine di una registrazione programmata prevede
    di spegnere il DreamBox. Farlo ora?

en: A graphical EPG for all services of an specific bouquet
it: Un EPG grafico per tutti i canali di uno specifico bouquet

en: A record has been started:
    %s
it: Registrazione avviata:
    %s

en: A recording is currently running.
    What do you want to do?
it: Registrazione in corso!
    Cosa si desidera fare?

en: A recording is currently running. Please stop the recording before trying to configure the positioner.
it: Registrazioni in corso! Prima di poter configurare il motore, è necessario arrestarle!

en: A recording is currently running. Please stop the recording before trying to start the satfinder.
it: Registrazioni in corso! Prima di avviare una ricerca satelliti, è necessario arrestarle!

en: A required tool (%s) was not found.
it: Uno strumento richiesto (%s) non è stato trovato!

en: A sleep timer wants to set your
    Dreambox to standby. Do that now?
it: Un timer di spegnimento prevede di
    porre in standby il DreamBox. Farlo ora?

en: A sleep timer wants to shut down
    your Dreambox. Shutdown now?
it: Un timer di spegnimento prevede
    l'arresto del DreamBox. Farlo ora?

en: A timer failed to record!
    Disable TV and try again?
it: Avvio registrazione programmata fallito!
    Disabilitare la TV e riprovare?

en: A/V Settings
it: Configurazione A/V

en: AC3 default
it: Default AC3

en: AC3 downmix
it: AC3 -> stereo (downmix)

en: About
it: Info

en: About...
it: Informazioni...

en: Action on long powerbutton press
it: Su press. prolungata tasto Power

en: Action:
it: Azione:

en: Activate Picture in Picture
it: Attivare PiP

en: Activate network settings
it: Attivare configurazione di rete

en: Adapter settings
it: Conf. interfaccia

en: Add
it: Agg.

en: Add Bookmark
it: Agg. contrass.

en: Add a mark
it: Agg. contr.

en: Add a new title
it: Aggiungere nuovo titolo

en: Add timer
it: Agg. timer

en: Add title
it: Agg. titolo

en: Add to bouquet
it: Aggiungere al bouquet

en: Add to favourites
it: Aggiungere a preferiti

en: Adjust the color settings so that all the color shades are distinguishable, but appear as saturated as possible. If you are happy with the result, press OK to close the video fine-tuning, or use the number keys to select other test screens.
it: Regolare il colore in modo che tutte le sfumature risultino visibili, ma appaiano le più sature possibile. Se il risultato appare soddisfacente, premere OK per uscire dalla configurazione avanzata video, o usare i tasti numerici per accedere alle altre schermate.

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced Video Setup
it: Configurazione avanzata video

en: Advanced restore
it: Ripristino avanzato

en: After event
it: Dopo l'evento

en: After the start wizard is completed, you need to protect single services. Refer to your dreambox's manual on how to do that.
it: Dopo il termine del wizard iniziale, occorre proteggere i singoli canali. Fare riferimento al manuale del DreamBox per ulteriori informazioni in merito.

en: All
it: Tutti

en: All Satellites
it: Tutti i satelliti

en: Alpha
it: Trasparenza

en: Alternative radio mode
it: Modalità radio alternativa

en: Alternative services tuner priority
it: Priorità tuner

en: An empty filename is illegal.
it: Nome di file vuoto: non consentito!

en: An unknown error occured!
it: Si è verificato un errore sconosciuto!

en: Arabic
it: Arabo

en: Are you sure you want to activate this network configuration?
it: Attivare questa configurazione di rete?

en: Are you sure you want to delete
    following backup:
it: Rimuovere
    questo backup:

en: Are you sure you want to restart your network interfaces?
it: Riavviare le interfacce di rete?

en: Are you sure you want to restore
    following backup:
it: Ripristinare
    questo backup?

en: Are you sure you want to restore your Enigma2 backup?
    Enigma2 will restart after the restore
it: Ripristinare il backup di enigma2?
    Al termine del ripristino, enigma2 verrà riavviato.

en: Artist
it: Artista

en: Ask before shutdown:
it: Chiedere prima di spegnere:

en: Ask user
it: Chiedere

en: Aspect Ratio
it: Rapporto d'aspetto

en: Audio Options...
it: Opzioni audio...

en: Author:
it: Autore

en: Authoring mode
it: Modalità Authoring

en: Auto chapter split every ? minutes (0=never)
it: Divisione automatica capitoli ogni "x" minuti (0=mai)

en: Auto scart switching
it: Scambio automatico scart

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Scan
it: Ricerca automatica

en: Available format variables
it: Formati disponibili

en: Back
it: Indietro

en: Background
it: Sfondo

en: Backup Location
it: Destinazione backup

en: Backup Mode
it: Modalità backup

en: Backup done.
it: Backup eseguito.

en: Backup failed.
it: Backup fallito!

en: Backup is done. Please press OK to see the result.
it: Backup terminato! Premere OK per visualizzare l'esito.

en: Backup running
it: Backup in corso.

en: Backup running...
it: Backup in corso...

en: Backup system settings
it: Backup conf. sistema

en: Band
it: Banda

en: Bandwidth
it: Larghezza di banda

en: Begin time
it: Ora inizio

en: Behavior of 'pause' when paused
it: Effetto tasto "Pausa", quando in pausa

en: Behavior of 0 key in PiP-mode
it: Effetto tasto "0" in modalità PiP

en: Behavior when a movie is started
it: Su avvio riproduzione

en: Behavior when a movie is stopped
it: Su arresto riproduzione

en: Behavior when a movie reaches the end
it: Su riproduzione terminata

en: Bookmarks
it: Contrassegni

en: Brightness
it: Luminosità

en: Burn DVD
it: Masterizzare DVD

en: Burn existing image to DVD
it: Scrivere immagine esistente su DVD

en: Burn to DVD...
it: Masterizzare su DVD...

en: By pressing the OK Button on your remote control, the info bar is being displayed.
it: OK -> visualizzare la barra informazioni.

en: C-Band
it: Banda C

en: CF Drive
it: Drive CF

en: CI assignment
it: Assegnazione CI

en: Cable
it: Cavo

en: Cache Thumbnails
it: Cache miniature

en: Call monitoring
it: Controllo chiamata

en: Cancel
it: Annull.

en: Cannot parse feed directory
it: Impossibile analizzare la cartella feed!

en: Capacity:
it: Capacità:

en: Catalan
it: Catalano

en: Change bouquets in quickzap
it: Cambio di bouquet nello zapping veloce

en: Change dir.
it: Camb. dir.

en: Change pin code
it: Cambiare codice PIN

en: Change service pin
it: Cambiare codice PIN canale

en: Change service pins
it: Cambiare codici PIN canale

en: Change setup pin
it: Cambiare codice PIN setup

en: Channel
it: Canale

en: Channel Selection
it: Selezione canale

en: Channel not in services list
it: Canale non in elenco

en: Channel:
it: Canale:

en: Channellist menu
it: Menu elenco canali

en: Chap.
it: Cap.

en: Chapter
it: Capitolo

en: Chapter:
it: Capitolo:

en: Check
it: Verifica

en: Checking Filesystem...
it: Verifica filesystem in corso...

en: Choose Tuner
it: Selezionare il tuner

en: Choose backup files
it: Selezionare file di backup

en: Choose backup location
it: Destinazione backup

en: Choose bouquet
it: Selezionare un bouquet

en: Choose source
it: Selezionare origine

en: Choose target folder
it: Cartella destinazione

en: Choose upgrade source
it: Origine aggiornamento

en: Choose your Skin
it: Selezionare una skin

en: Circular left
it: Circolare a sinistra

en: Circular right
it: Circolare a destra

en: Cleanup
it: Ripulire

en: Clear before scan
it: Cancellare prima di cercare

en: Clear log
it: Canc. log

en: Close
it: Chiudere

en: Code rate high
it: Code rate alto

en: Code rate low
it: Code rate basso

en: Collection name
it: Nome raccolta

en: Collection settings
it: Configurazione raccolta

en: Color Format
it: Formato colore

en: Command execution...
it: Esecuzione comando...

en: Command order
it: Ordine comandi

en: Committed DiSEqC command
it: Comando DiSEqC committed

en: Common Interface Assignment
it: Assegnazione Common Interface

en: Communication
it: Comunicazione

en: Compact flash card
it: Card Compact flash

en: Complete
it: Completo

en: Complex (allows mixing audio tracks and aspects)
it: Complessa (permette mix tracce audio e aspetti)

en: Config
it: Configurazione

en: Configuration Mode
it: Modalità config.

en: Configuring
it: Configurazione in corso

en: Conflicting timer
it: Timer in conflitto!

en: Connected to
it: Connesso a:

en: Connected to Fritz!Box!
it: Connesso alla Fritz!Box!

en: Connecting to Fritz!Box...
it: Connessione Fritz!Box in corso...

en: Connection to Fritz!Box
    failed! (%s)
    retrying...
it: Connessione Fritz!Box
    fallita! (%s)
    Nuovo tentativo in corso...

en: Constellation
it: Costellazione

en: Content does not fit on DVD!
it: I contenuti superano la capacità del DVD!

en: Continue in background
it: Proseguire in background

en: Continue playing
it: Riproduzione continua

en: Contrast
it: Contrasto

en: Could not connect to Dreambox .NFI Image Feed Server:
it: Impossibile collegarsi al server Immagini .nfi Dreambox:

en: Could not load Medium! No disc inserted?
it: Impossibile caricare supporto! Disco non inserito?

en: Couldn't record due to conflicting timer %s
it: Impossibile registrare, timer %s in conflitto!

en: Create DVD-ISO
it: Creare DVD-ISO

en: Create movie folder failed
it: Creazione cartella video fallita!

en: Creating directory %s failed.
it: Creazione cartella %s fallita!

en: Creating partition failed
it: Creazione partizione fallita!

en: Croatian
it: Croato

en: Current Transponder
it: Transponder corrente

en: Current settings:
it: Configurazione corrente:

en: Current version:
it: Versione corrente:

en: Custom skip time for '1'/'3'-keys
it: Salto di tempo per i tasti "1"-"3"

en: Custom skip time for '4'/'6'-keys
it: Salto di tempo per i tasti "4"-"6"

en: Custom skip time for '7'/'9'-keys
it: Salto di tempo per i tasti "7"-"9"

en: Customize
it: Personalizzare

en: Cut
it: Tagliare

en: Cutlist editor...
it: Editor elenco tagli...

en: Czech
it: Ceco

en: DVD Player
it: Player DVD

en: DVD media toolbox
it: Strumenti DVD

en: Danish
it: Danese

en: Date
it: Data

en: Deep Standby
it: Spegnimento (Deep-Standby)

en: Default Settings
it: Configurazioni predefinite

en: Default services lists
it: Liste canali predefinite

en: Default settings
it: Configurazioni predefinite

en: Delay
it: Ritardo

en: Delete
it: Canc.

en: Delete entry
it: Rimuovere la voce

en: Delete failed!
it: Rimozione fallita!

en: Delete no more configured satellite
    %s?
it: Rimuovere il satellite non più in uso
    %s?

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect
it: Deselezionare

en: Destination directory
it: Cartella destinazione

en: Details
it: Dettagli

en: Detected HDD:
it: HDD rilevato:

en: Detected NIMs:
it: Tuner rilevati:

en: DiSEqC mode
it: Modalità DiSEqC

en: DiSEqC repeats
it: Ripetizioni DiSEqC

en: Direct playback of linked titles without menu
it: Riproduzione diretta dei titoli collegati, senza menu

en: Directory %s nonexistent.
it: La cartella %s non esiste!

en: Disable
it: Disabilitare

en: Disable Picture in Picture
it: Disabiltare PiP

en: Disable Subtitles
it: Disabilitare sottotitoli

en: Disable timer
it: Disabilitare timer

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disconnected from
    Fritz!Box! (%s)
    retrying...
it: Disconnesso da
    Fritz!Box (%s)
    Nuovo tentativo in corso...

en: Dish
it: Parabola

en: Display 16:9 content as
it: Mostrare contenuti in 16:9 come

en: Display 4:3 content as
it: Mostrare contenuti in 4:3 come

en: Display >16:9 content as
it: Mostrare contenuti > di 16:9 come

en: Display Setup
it: Configurazione display

en: Display and Userinterface
it: Display e Interfaccia utente

en: Do you really want to REMOVE
    the plugin "%s"?
it: Si conferma la rimozione
    del plugin "%s"?

en: Do you really want to check the filesystem?
    This could take lots of time!
it: Eseguire una verifica del filesystem?
    Attenzione, potrebbe richiedere molto tempo!

en: Do you really want to delete %s?
it: Cancellare %s?

en: Do you really want to download
    the plugin "%s"?
it: Si conferma il download
    del plugin "%s"?

en: Do you really want to initialize the harddisk?
    All data on the disk will be lost!
it: Formattare l'harddisk?
    Tutti i dati presenti verranno cancellati!

en: Do you really want to remove directory %s from the disk?
it: Rimuovere la cartella %s dal disco?

en: Do you really want to remove your bookmark of %s?
it: Rimuovere il contrassegno per %s?

en: Do you want to backup now?
    After pressing OK, please wait!
it: Effettuare il backup ora?
    Premere OK e attendere!

en: Do you want to burn this collection to DVD medium?
it: Masterizzare la raccolta su DVD?

en: Do you want to continue installing or removing selected plugins?
it: Proseguire con l'installazione/rimozione dei plugin selezionati?

en: Do you want to do a service scan?
it: Effettuare una ricerca canali?

en: Do you want to do another manual service scan?
it: Effettuare un'altra ricerca canali manuale?

en: Do you want to enable the parental control feature on your dreambox?
it: Attivare la funzione di Controllo parentale?

en: Do you want to install default sat lists?
it: Installare liste canali predefinite?

en: Do you want to install the package:
it: Installare il pacchetto:

en: Do you want to play DVD in drive?
it: Riprodurre il DVD inserito?

en: Do you want to preview this DVD before burning?
it: Mostrare l'anteprima del DVD prima di masterizzare?

en: Do you want to reboot your Dreambox?
it: Riavviare il DreamBox?

en: Do you want to remove the package:
it: Rimuovere il pacchetto?

en: Do you want to restore your settings?
it: Ripristinare la configurazione?

en: Do you want to resume this playback?
it: Riprendere la riproduzione?

en: Do you want to update your Dreambox?
it: Aggiornare il DreamBox?

en: Do you want to update your Dreambox?
    After pressing OK, please wait!
it: Si conferma l'aggiornamento del DreamBox?
    Premere OK e attendere!

en: Do you want to upgrade the package:
it: Aggiornare il pacchetto:

en: Do you want to view a tutorial?
it: Visualizzare una guida?

en: Don't stop current event but disable coming events
it: Non interrompere l'evento corrente ma annullare i futuri

en: Done - Installed or upgraded %d packages
it: Fatto! Installati o aggiornati %d pacchetti

en: Done - Installed or upgraded %d packages with %d errors
it: Fatto! Installati o aggiornati %d pacchetti con %d errori

en: Done - Installed, upgraded or removed %d packages with %d errors
it: Fatto! Installati, aggiornati o rimossi %d pacchetti con %d errori

en: Download .NFI-Files for USB-Flasher
it: Download file .nfi per flasher USB

en: Download Plugins
it: Download plugin

en: Download of USB flasher boot image failed:
it: Download immagine di avvio per Flasher USB fallito:

en: Downloadable new plugins
it: Nuovi plugin scaricabili

en: Downloadable plugins
it: Plugin scaricabili

en: Downloading
it: Download in corso

en: Downloading plugin information. Please wait...
it: Ricerca informazioni sul plugin in corso. Attendere...

en: Dreambox format data DVD (HDTV compatible)
it: Formato DVD: dati Dreambox (compatibile HDTV)

en: Dutch
it: Olandese

en: EPG Selection
it: Selezione EPG

en: ERROR - failed to scan (%s)!
it: ERRORE - Ricerca fallita (%s)!

en: East
it: Est

en: Edit
it: Modif.

en: Edit DNS
it: Mod. DNS

en: Edit IPKG source URL...
it: Mod. URL sorgenti IPKG...

en: Edit Title
it: Mod. titolo

en: Edit chapters of current title
it: Modificare capitoli del titolo corrente

en: Edit services list
it: Modificare elenco canali

en: Edit settings
it: Mod. configurazione

en: Edit the Nameserver configuration of your Dreambox.
it: Modificare configurazione nameserver del DreamBox.

en: Edit the network configuration of your Dreambox.
it: Modificare configurazione di rete del DreamBox.

en: Edit title
it: Mod. titolo

en: Electronic Program Guide
it: Guida Programmi Elettronica

en: Enable
it: Abilitare

en: Enable 5V for active antenna
it: Abilitare 5V per antenna attiva

en: Enable multiple bouquets
it: Abilitare bouquet multipli

en: Enable parental control
it: Attivare il Controllo parentale

en: Enable timer
it: Abilitare timer

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encryption
it: Codifica

en: Encryption Key
it: Chiave codifica

en: Encryption Keytype
it: Tipo chiave codifica

en: Encryption Type
it: Tipo codifica

en: End time
it: Ora fine

en: EndTime
it: Ora fine

en: English
it: Inglese

en: Enigma2 Skinselector v0.5 BETA
    
    If you experience any problems please contact
    stephan@reichholf.net
    
    © 2006 - Stephan Reichholf
it: Skinselector Enigma2 v0.5 BETA
    
    In caso di problemi contattare
    
    stephan@reichholf.net
    
    © 2006 - Stephan Reichholf

en: Enter Fast Forward at speed
it: Avviare FFW a velocità

en: Enter Rewind at speed
it: Avviare REW a velocità

en: Enter WLAN network name/SSID:
it: WLAN: inserire nome rete/SSID:

en: Enter WLAN passphrase/key:
it: WLAN: inserire password/chiave

en: Enter main menu...
it: Menu principale...

en: Enter the service pin
it: Inserire il codice PIN canale

en: Error
it: Errore

en: Error executing plugin
it: Errore in esecuzione plugin!

en: Error: %s
    Retry?
it: Errore: %s
    Riprovare?

en: Eventview
it: Vista eventi

en: Everything is fine
it: Tutto OK!

en: Execution Progress:
it: Processo in esecuzione:

en: Execution finished!!
it: Esecuzione terminata!!

en: Exit
it: Uscire

en: Exit editor
it: Uscire dall'editor

en: Exit the wizard
it: Uscire dal wizard

en: Exit wizard
it: Uscire dal wizard

en: Expert
it: Esperto

en: Extended Networksetup Plugin...
it: Plugin di configurazione avanzata rete...

en: Extended Setup...
it: Configurazione avanzata...

en: Extensions
it: Estensioni

en: Factory reset
it: Reset configurazioni di fabbrica

en: Failed
it: Fallito

en: Fast
it: Veloce

en: Fast DiSEqC
it: DiSEqC veloce

en: Fast Forward speeds
it: Velocità FFW

en: Fast epoch
it: Epoch veloce

en: Favourites
it: Preferiti

en: Filesystem Check...
it: Verifica filesystem...

en: Filesystem contains uncorrectable errors
it: Il filesystem contiene errori non recuperabili!

en: Finetune
it: Sint. fine

en: Finished
it: Terminato

en: Finished configuring your network
it: Configurazione di rete terminata

en: Finished restarting your network
it: Riavvio rete terminato

en: Finnish
it: Finlandese

en: First we need to download the latest boot environment for the USB flasher.
it: Per prima cosa, scaricare l'ambiente di avvio aggiornato per il flasher USB.

en: Flashing failed
it: Flash fallito!

en: Format
it: Formattare

en: Frame repeat count during non-smooth winding
it: FRC durante riproduzione discontinua

en: Frame size in full view
it: Dimensione frame in visualizzazione piena

en: French
it: Francese

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency bands
it: Bande di frequenza

en: Frequency scan step size(khz)
it: Passo di frequenza ricerca (kHz)

en: Frequency steps
it: Passi di frequenza

en: Fri
it: Ven

en: Friday
it: Venerdì

en: Frisian
it: Frisone

en: Fritz!Box FON IP address
it: Indirizzo IP Fritz!Box FON

en: Frontprocessor version: %d
it: Versione frontprocessor: %d

en: Fsck failed
it: Fsck fallito!

en: Function not yet implemented
it: Funzione non ancora implementata

en: GUI needs a restart to apply a new skin
    Do you want to Restart the GUI now?
it: L'attivazione della nuova skin richiede
    il riavvio di enigma2. Riavviare ora?

en: General AC3 Delay
it: Ritardo generale AC3

en: General AC3 delay
it: Ritardo generale AC3

en: General PCM Delay
it: Ritardo generale PCM

en: General PCM delay
it: Ritardo generale PCM

en: Genre
it: Genere

en: German
it: Tedesco

en: Getting plugin information. Please wait...
it: Ricezione informazioni sul plugin. Attendere...

en: Goto position
it: Posizione Goto

en: Graphical Multi EPG
it: Multi EPG grafico

en: Greek
it: Greco

en: Guard Interval
it: Intervallo di guardia

en: Guard interval mode
it: Modalità intervallo di guardia

en: Harddisk setup
it: Configurazione harddisk

en: Harddisk standby after
it: Standby harddisk dopo

en: Hidden network SSID
it: SSID di rete nascosto

en: Hierarchy Information
it: Informazioni gerarchia

en: Hierarchy mode
it: Modalità gerarchica

en: High bitrate support
it: Supporto hight bitrate

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: How many minutes do you want to record?
it: Durata registrazione (minuti):

en: Hungarian
it: Ungherese

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: ISO file is too large for this filesystem!
it: File ISO troppo grande per questo filesystem!

en: ISO path
it: Percorso ISO

en: Icelandic
it: Islandese

en: If you can see this page, please press OK.
it: Se questa pagina è visibile, premere OK.

en: If you see this, something is wrong with
    your scart connection. Press OK to return.
it: La connessione SCART non funziona
    correttamente! Premere OK per uscire.

en: If your TV has a brightness or contrast enhancement, disable it. If there is something called "dynamic", set it to standard. Adjust the backlight level to a value suiting your taste. Turn down contrast on your TV as much as possible.
    Then turn the brightness setting as low as possible, but make sure that the two lowermost shades of gray stay distinguishable.
    Do not care about the bright shades now. They will be set up in the next step.
    If you are happy with the result, press OK.
it: Se la TV dispone di un controllo per il miglioramento del contrasto, disattivarlo. Se dispone di un controllo definito "Dinamico", impostarlo a standard. Regolare la retro-illuminazione ad un livello di gradimento. Abbassare il più possibile il contrasto.
    Abbassare al minimo la luminosità, assicurandosi tuttavia che le due sfumature più scure di grigio rimangano distinguibili.
    Per il momento non preoccuparsi delle sfumature chiare: saranno regolate successivamente.
    Quando il risultato appare soddisfacente, premere OK.

en: Image flash utility
it: Utilità flash immagini

en: Image-Upgrade
it: Aggiornamento immagine

en: In Progress
it: In corso

en: In order to record a timer, the TV was switched to the recording service!
it: In seguito a registr. programmata: la TV è stata sintonizzata sul canale da registrare!

en: Increased voltage
it: Voltaggio aumentato

en: Index
it: Indice

en: InfoBar
it: Barra informazioni

en: Infobar timeout
it: Persistenza barra informazioni

en: Information
it: Informazioni

en: Initialization...
it: Formattazione...

en: Initialize
it: Formattare

en: Initializing Harddisk...
it: Formattazione harddisk in corso...

en: Install
it: Installare

en: Install a new image with a USB stick
it: Installare nuova immagine tramite penna USB

en: Install a new image with your web browser
it: Installare nuova immagine tramite web browser

en: Install local IPKG
it: Installare IPKG locale

en: Install or remove finished.
it: Installazione/Rimozione terminata.

en: Install settings, skins, software...
it: Installazione setting, skin, software...

en: Install software updates...
it: Installazione aggiornamenti software...

en: Install/
    Remove
it: Installare/
    Rimuovere

en: Installation finished.
it: Installazione terminata.

en: Installing
it: Installazione in corso

en: Installing Software...
it: Installazione software in corso...

en: Installing default sat lists... Please wait...
it: Installazione liste sat predefinite. Attendere...

en: Installing defaults... Please wait...
it: Installazione default in corso. Attendere...

en: Installing package content... Please wait...
it: Installazione pacchetto in corso. Attendere...

en: Instant Record...
it: Registrazione istantanea...

en: Integrated Ethernet
it: Ethernet integrata

en: Integrated Wireless
it: Wireless integrata

en: Intermediate
it: Intermedio

en: Internal Flash
it: Flash interna

en: Invalid Location
it: Posizione non valida

en: Invalid directory selected: %s
it: La cartella selezionata non è valida: %s

en: Inversion
it: Inversione

en: Invert display
it: Display invertito

en: Italian
it: Italiano

en: Job View
it: Vista processi

en: Just Scale
it: Scalare solamente

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Keyboard Map
it: Mappa tastiera

en: Keyboard Setup
it: Configurazione tastiera

en: Keymap
it: Mappa tastiera

en: LAN Adapter
it: Scheda di rete

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Language...
it: Lingua...

en: Last speed
it: Ultima velocità

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latvian
it: Lettone

en: Leave DVD Player?
it: Uscire dal Player DVD?

en: Left
it: Sinistro

en: Lets you view/edit files in your Dreambox
it: Vedere/Modificare file sul Dreambox

en: Limit east
it: Limite est

en: Limit west
it: Limite ovest

en: Limited character set for recording filenames
it: Set di caratteri limitato per i nomi dei file registrazioni

en: Limits off
it: Limiti Off

en: Limits on
it: Limiti On

en: Linked titles with a DVD menu
it: Titoli collegati ad un Menu DVD

en: List of Storage Devices
it: Elenco supporti memorizzazione

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Load
it: Caricare

en: Load Length of Movies in Movielist
it: Caricare durata registrazioni nell'elenco

en: Local Network
it: Rete locale

en: Location
it: Destinazione

en: Log results to harddisk
it: Salvare log su harddisk

en: Long Keypress
it: Press. prolungata tasto

en: Longitude
it: Longitudine

en: MMC Card
it: Card MMC

en: MORE
it: SUCCESSIVI

en: Main menu
it: Menu principale

en: Mainmenu
it: Menu principale

en: Make this mark an 'in' point
it: Contrassegnare come punto "IN"

en: Make this mark an 'out' point
it: Contrassegnare come punto "OUT"

en: Make this mark just a mark
it: Contrassegnare solamente

en: Manage your receiver's software
it: Gestire il software del ricevitore

en: Manual Scan
it: Ricerca manuale

en: Manual transponder
it: Transponder manuale

en: Manufacturer
it: Costruttore

en: Margin after record
it: Margine fine registrazione (minuti)

en: Margin before record (minutes)
it: Margine inizio registrazione (minuti)

en: Medium is not a writeable DVD!
it: Il supporto non è un DVD masterizzabile!

en: Medium is not empty!
it: Il supporto non è vuoto!

en: Message
it: Messaggio

en: Message...
it: Messaggio...

en: Mkfs failed
it: Mkfs fallito!

en: Mode
it: Modalità

en: Model:
it: Modello:

en: Modulation
it: Modulazione

en: Modulator
it: Modulatore

en: Mon
it: Lun

en: Mon-Fri
it: Lun-Ven

en: Monday
it: Lunedì

en: Mount failed
it: Mount fallito!

en: Move Picture in Picture
it: Muovere PiP

en: Move east
it: Muovere a est

en: Move west
it: Muovere a ovest

en: Movielist menu
it: Menu elenco registrazioni

en: Multiple service support
it: Supporto canali multipli

en: Mute
it: Muto

en: NEXT
it: PROSSIMI

en: NFI image flashing completed. Press Yellow to Reboot!
it: Inst. imm. completata. E' necessario riavviare, premere il tasto "Giallo"!

en: NOW
it: IN ONDA

en: Name
it: Nome

en: Nameserver Setup
it: Configurazione nameserver

en: Nameserver settings
it: Conf. nameserver

en: Network
it: Rete

en: Network Configuration...
it: Configurazione rete...

en: Network Mount
it: Mount di rete

en: Network SSID
it: SSID di Rete

en: Network Setup
it: Configurazione rete

en: Network scan
it: Ricerca rete

en: Network setup
it: Configurazione rete

en: Network test
it: Test della rete

en: Network test...
it: Test rete...

en: Network...
it: Rete...

en: Network:
it: Rete:

en: NetworkWizard
it: Conf. guidata rete

en: New
it: Nuovo

en: New pin
it: Nuovo codice PIN

en: New version:
it: Nuova versione:

en: Next
it: PROSSIMI

en: No (supported) DVDROM found!
it: Nessun DVD-ROM (supportato) trovato!

en: No 50 Hz, sorry. :(
it: 50Hz non disponibili. :-(

en: No HDD found or HDD not initialized!
it: HDD non trovato o non formattato!

en: No Networks found
it: Nessuna rete rilevata!

en: No backup needed
it: Backup non necessario

en: No data on transponder!
    (Timeout reading PAT)
it: Nessuna dato sul transponder!
    (Timeout in lettura PAT)

en: No description available.
it: Descrizione non disponibile.

en: No details for this image file
it: Dettagli file immagine non disponibili!

en: No displayable files on this medium found!
it: Nessun file riproducibile trovato sul supporto!

en: No event info found, recording indefinitely.
it: Informazioni evento non disponibili, registrazione illimitata.

en: No free tuner!
it: Nessun tuner disponibile!

en: No packages were upgraded yet. So you can check your network and try again.
it: Nessun pacchetto aggiornato. Verificare le impostazioni di rete e riprovare.

en: No picture on TV? Press EXIT and retry.
it: Nessuna immagine sulla TV? Premere EXIT e riprovare.

en: No positioner capable frontend found.
it: Nessun apparato in grado di pilotare un motore è disponibile!

en: No satellite frontend found!!
it: Nessun apparato satellitare trovato!!!

en: No tags are set on these movies.
it: Nessuna etichetta configurata su queste registrazioni.

en: No tuner is configured for use with a diseqc positioner!
it: Nessun tuner è configurato per l'utilizzo di un motore!

en: No tuner is enabled!
    Please setup your tuner settings before you start a service scan.
it: Nessun tuner abilitato!
    Configurare i tuner prima di effettuare una ricerca canali.

en: No useable USB stick found
it: Nessuna penna USB utilizzabile rilevata!

en: No valid service PIN found!
    Do you like to change the service PIN now?
    When you say 'No' here the service protection stay disabled!
it: Nessun codice PIN canale valido trovato!
    Cambiare il codice PIN canale ora?
    Scegliendo "NO" la protezione del canale sarà disabilitata!

en: No valid setup PIN found!
    Do you like to change the setup PIN now?
    When you say 'No' here the setup protection stay disabled!
it: Nessun codice PIN configurazione valido trovato!
    Cambiare il codice PIN configurazione ora?
    Scegliendo "NO" la protezione configurazione sarà disabilitata!

en: No working local network adapter found.
    Please verify that you have attached a network cable and your network is configured correctly.
it: Nessuna scheda di rete locate trovata!
    Verificare che il cavo sia collegato e che la rete sia configurata correttamente.

en: No working wireless network adapter found.
    Please verify that you have attached a compatible WLAN device and your network is configured correctly.
it: Nessun adattatore di rete wireless trovato!
    Verificare di aver collegato un adattatore WLAN compatibile e che la rete sia configurata correttamente.

en: No working wireless network interface found.
     Please verify that you have attached a compatible WLAN device or enable your local network interface.
it: Nessuna interfaccia wireless attiva trovata!
    Verificare di aver collegato un dispositivo WLAN compatibile e di aver abilitato l'interfaccia di rete locale.

en: No, but restart from begin
it: No, ma riprendere dall'inizio

en: No, do nothing.
it: No, non fare nulla.

en: No, just start my dreambox
it: No, riavviare il DreamBox

en: No, scan later manually
it: No, ricerca manuale successiva

en: None
it: Nessuno

en: Nonlinear
it: Non lineare

en: North
it: Nord

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Not enough diskspace. Please free up some diskspace and try again. (%d MB required, %d MB available)
it: Spazio su disco insufficiente. Liberare spazio sul disco e riprovare. (%d MB richiesti, %d MB disponibili)

en: Nothing to scan!
    Please setup your tuner settings before you start a service scan.
it: Impossibile effettuare la ricerca!
    Configurare i tuner prima di effettuare una ricerca canali.

en: Now Playing
it: In riproduzione

en: Now, use the contrast setting to turn up the brightness of the background as much as possible, but make sure that you can still see the difference between the two brightest levels of shades.If you have done that, press OK.
it: Ora utilizzare il controllo contrasto per aumentare la luminosità dello sfondo il più possibile, ma assicurarsi di poter distinguere la differenza tra le due sfumature più chiare. Alla fine premere OK.

en: OK
it: Ok

en: OK, guide me through the upgrade process
it: Visualizzare una guida sul processo di aggiornamento

en: OSD Settings
it: Configurazione OSD

en: OSD visibility
it: Trasparenza OSD

en: One
it: Uno

en: Online-Upgrade
it: Aggiornamento online

en: Only Free scan
it: Solo canali in chiaro

en: Orbital Position
it: Posizione orbitale

en: Package details for:
it: Dettagli pacchetto per:

en: Package list update
it: Aggiornamento elenco pacchetti

en: Packet management
it: Gestione pacchetti

en: Packet manager
it: Gestore pacchetti

en: Page
it: Pagina

en: Parent Directory
it: Cartella padre

en: Parental control
it: Controllo parentale

en: Parental control services Editor
it: Editor Controllo parentale canali

en: Parental control setup
it: Configurazione Controllo parentale

en: Parental control type
it: Tipo Controllo parentale

en: Pause movie at end
it: A termine riproduzione, mettere in pausa

en: PiPSetup
it: Configurazione PiP

en: Pin code needed
it: Richiesto codice PIN

en: Play Audio-CD...
it: Riprodurre CD audio...

en: Play DVD
it: Riprodurre DVD

en: Play Music...
it: Riprodurre musica...

en: Play recorded movies...
it: Riprodurre registrazioni...

en: Please Reboot
it: Riavviare

en: Please Select Medium to be Scanned
it: Selezionare il supporto su cui cercare

en: Please change recording endtime
it: Cambiare ora fine registrazione

en: Please check your network settings!
it: Verificare la configurazione di rete!

en: Please choose .NFI image file from feed server to download
it: Selezionare quale immagine .nfi scaricare dal server feed

en: Please choose an extension...
it: Selezionare un'estensione...

en: Please choose he package...
it: Selezionare il pacchetto...

en: Please choose the default services lists you want to install.
it: Selezionare le liste canali predefinite da installare.

en: Please disconnect all USB devices from your Dreambox and (re-)attach the target USB stick (minimum size is 64 MB) now!
it: Ora scollegare tutti i dispositivi USB dal Dreambox, poi ricollegare la penna USB di destinazione (capacità minima 64 MB)!

en: Please do not change any values unless you know what you are doing!
it: Non modificare alcun parametro se non si è certi di quello che si sta facendo!

en: Please enter a name for the new bouquet
it: Inserire un nome per il nuovo bouquet

en: Please enter a name for the new marker
it: Inserire un nome per il nuovo contrassegno

en: Please enter a new filename
it: Inserire un nome per il nuovo file

en: Please enter filename (empty = use current date)
it: Inserire un nome per il file (nulla -> data corrente)

en: Please enter name of the new directory
it: Inserire un nome per la nuova cartella

en: Please enter the correct pin code
it: Inserire il codice PIN corretto

en: Please enter the old pin code
it: Inserire il vecchio codice PIN

en: Please follow the instructions on the TV
it: Seguire le istruzioni mostrate sullo schermo.

en: Please note that the previously selected media could not be accessed and therefore the default directory is being used instead.
it: Il supporto selezionato in precedenza non è accessibile: sarà utilizzata la cartella predefinita.

en: Please press OK to continue.
it: Premere OK per proseguire.

en: Please press OK!
it: Premere OK!

en: Please select .NFI flash image file from medium
it: Selezionare immagine .nfi dal supporto

en: Please select a playlist to delete...
it: Selezionare la playlist da cancellare...

en: Please select a playlist...
it: Selezionare una playlist...

en: Please select a subservice to record...
it: Selezionare un sottocanale da registrare...

en: Please select a subservice...
it: Selezionare un sottocanale...

en: Please select medium to use as backup location
it: Selezionare il supporto su cui effettuare il backup

en: Please select tag to filter...
it: Selezionare una etichetta come filtro...

en: Please select target directory or medium
it: Selezionare cartella o supporto di destinazione

en: Please select the movie path...
it: Selezionare cartella video...

en: Please set up tuner B
it: Configurare il Tuner B.

en: Please set up tuner C
it: Configurare il Tuner C.

en: Please set up tuner D
it: Configurare il Tuner D.

en: Please use direction keys to move the PiP window.
    Press Bouquet +/- to resize the window.
    Press OK to go back to the TV mode or EXIT to cancel the moving.
it: Usare i tasti <-> per muovere la finestra PiP.
    Usare Bouquet +/- per ridimensionare la finestra.
    Premere OK per tornare alla modalità TV o EXIT per annullare lo spostamento.

en: Please use the UP and DOWN keys to select your language. Afterwards press the OK button.
it: Selezionare la propria lingua utilizzando i tasti Sù/Giù. Premere OK per confermare.

en: Please wait for activation of your network configuration...
it: Attivazione configurazione di rete in corso. Attendere...

en: Please wait while scanning is in progress...
it: Scansione in corso. Attendere...

en: Please wait while we configure your network...
it: Configurazione rete in corso. Attendere...

en: Please wait while your network is restarting...
it: Riavvio della rete in corso. Attendere...

en: Please wait...
it: Attendere...

en: Please wait... Loading list...
it: Elenco in caricamento. Attendere...

en: Plugin browser
it: Browser plugin

en: Plugin manager
it: Gestore plugin

en: Plugins
it: Plugin

en: Polarity
it: Polarità

en: Polarization
it: Polarizzazione

en: Polish
it: Polacco

en: Port A
it: Porta A

en: Port B
it: Porta B

en: Port C
it: Porta C

en: Port D
it: Porta D

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Positioner
it: Motore

en: Positioner fine movement
it: Movimento di precisione motore

en: Positioner movement
it: Movimento motore

en: Positioner setup
it: Configurazione motore

en: Positioner storage
it: Memorizzazione posizione motore

en: Power threshold in mA
it: Limite di potenza in mA

en: Predefined transponder
it: Transponder predefinito

en: Preparing... Please wait
it: In preparazione. Attendere...

en: Press OK on your remote control to continue.
it: OK -> continuare.

en: Press OK to activate the settings.
it: OK -> attivare configurazione.

en: Press OK to edit the settings.
it: OK -> modificare la configurazione.

en: Press OK to get further details for %s
it: OK -> maggiori dettagli su %s.

en: Press OK to scan
it: OK -> ricercare

en: Press OK to start the scan
it: OK -> iniziare la ricerca

en: Prev
it: Prec.

en: Preview menu
it: Menu anteprima

en: Primary DNS
it: DNS primario

en: Priority
it: Priorità

en: Properties of current title
it: Proprietà titolo corrente

en: Protect services
it: Proteggere canali

en: Protect setup
it: Proteggere configurazione

en: Provider to scan
it: Provider su cui cercare

en: Providers
it: Provider

en: Python frontend for /tmp/mmi.socket
it: Frontend Python per /tmp/mmi.socket

en: Quick
it: Veloce

en: Quickzap
it: Zapping veloce

en: RC Menu
it: Menu telecomando

en: RF output
it: Output RF

en: RSS Feed URI
it: URI Feed RSS

en: Ram Disk
it: Disco Ram

en: Random
it: Casuale

en: Really close without saving settings?
it: Chiudere senza salvare le modifiche?

en: Really delete done timers?
it: Cancellare i timer conclusi?

en: Really exit the subservices quickzap?
it: Uscire dallo zapping veloce sottocanali?

en: Really reboot now?
it: Riavviare ora?

en: Really restart now?
it: Riavviare ora?

en: Really shutdown now?
it: Spegnere ora?

en: Reboot
it: Riavvio

en: Reception Settings
it: Configurazione ricezione

en: Record
it: Registrare

en: Record time limited due to conflicting timer %s
it: Tempo di registrazione limitato: timer %s in conflitto!

en: Recorded files...
it: Registrazioni...

en: Recording
it: Registrazione...

en: Recording(s) are in progress or coming up in few seconds!
it: Registrazioni in corso o in avvio a breve!

en: Recordings
it: Registrazioni

en: Recordings always have priority
it: Le registrazioni hanno sempre la priorità

en: Reenter new pin
it: Ripetere il nuovo codice PIN

en: Refresh Rate
it: Frequenza di aggiornamento

en: Refresh rate selection.
it: Selezione frequenza di aggiornamento.

en: Reload
it: Ricaricare

en: Remove
it: Rimuovere

en: Remove Bookmark
it: Rim. contrass.

en: Remove Plugins
it: Rimuovere plugin

en: Remove a mark
it: Rim. contr.

en: Remove currently selected title
it: Rimuovere il titolo selezionato

en: Remove finished.
it: Rimozione terminata!

en: Remove plugins
it: Rimuovere plugin

en: Remove the broken .NFI file?
it: Rimuovere il file .nfi corrotto?

en: Remove the incomplete .NFI file?
it: Rimuovere il file .nfi incompleto?

en: Remove timer
it: Rim. timer

en: Remove title
it: Rim. titolo

en: Removing
it: Rimozione in corso...

en: Removing directory %s failed. (Maybe not empty.)
it: Rimozione cartella %s fallita! (Forse non è vuota!)

en: Rename
it: Rinominare

en: Repeat
it: Ripetere

en: Repeat Type
it: Tipo ripetizione

en: Repeating event currently recording... What do you want to do?
it: Registrazione in corso di evento ripetuto. Cosa si desidera fare?

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: Reset and renumerate title names
it: Reset e nuova numerazione titoli

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restart
it: Riavvio

en: Restart GUI
it: Riavviare la GUI (Enigma2)

en: Restart GUI now?
it: Riavviare la GUI?

en: Restart network
it: Riavviare la rete

en: Restart test
it: Ripetere il test

en: Restart your network connection and interfaces.
it: Riavviare connessioni di rete e relative interfacce.

en: Restore
it: Ripristino

en: Restore backups...
it: Ripristino backup...

en: Restore running
it: Ripristino in corso

en: Restore running...
it: Ripristino in corso...

en: Restore system settings
it: Ripristino conf. sistema

en: Restoring the settings is done. Please press OK to activate the restored settings now.
it: Ripristino configurazione concluso. Premere OK per attivare la configurazione ripristinata.

en: Resume from last position
it: Riprendere dall'ultima posizione

en: Resuming playback
it: Riavvio riproduzione...

en: Return to file browser
it: Tornare al browser file

en: Return to movie list
it: Tornare a elenco registrazioni

en: Return to previous service
it: Tornare al canale precedente

en: Rewind speeds
it: Velocità REW

en: Right
it: Destro

en: Rotor turning speed
it: Velocità rotazione motore

en: Running
it: Attivato

en: Russian
it: Russo

en: Sat
it: Sab

en: Sat / Dish Setup
it: Configurazione Sat / Parabola

en: Satellite Equipment Setup
it: Conf. dispositivo satellitare

en: Satellites
it: Satelliti

en: Sats
it: Satelliti

en: Satteliteequipment
it: Dispositivo satellitare

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salvare

en: Save Playlist
it: Salvare la playlist

en: Scaling Mode
it: Modalità scaling

en: Scan
it: Ricerca

en: Scan Files...
it: Ricerca file...

en: Scan QAM128
it: Ricerca su QAM128

en: Scan QAM16
it: Ricerca su QAM16

en: Scan QAM256
it: Ricerca su QAM256

en: Scan QAM32
it: Ricerca su QAM32

en: Scan QAM64
it: Ricerca su QAM64

en: Scan SR6875
it: Ricerca su SR6875

en: Scan SR6900
it: Ricerca su SR6900

en: Scan Wireless Networks
it: Ricerca reti wireless

en: Scan additional SR
it: Ricerca su SR aggiuntivi

en: Scan band EU HYPER
it: Ricerca su banda EU HYPER

en: Scan band EU MID
it: Ricerca su banda EU MID

en: Scan band EU SUPER
it: Ricerca su banda EU SUPER

en: Scan band EU UHF IV
it: Ricerca su banda EU UHF IV

en: Scan band EU UHF V
it: Ricerca su banda EU UHF V

en: Scan band EU VHF I
it: Ricerca su banda EU VHF I

en: Scan band EU VHF III
it: Ricerca su banda EU VHF III

en: Scan band US HIGH
it: Ricerca su banda US HIGH

en: Scan band US HYPER
it: Ricerca su banda US HYPER

en: Scan band US LOW
it: Ricerca su banda US LOW

en: Scan band US MID
it: Ricerca su banda US MID

en: Scan band US SUPER
it: Ricerca su banda US SUPER

en: Scan your network for wireless Access Points and connect to them using your WLAN USB Stick
it: Analizzare la rete alla ricerca di punti di Accesso wireless e collegarsi tramite adattatore WLAN USB

en: Scans default lamedbs sorted by satellite with a connected dish positioner
it: Ricerca lamedb predefiniti, ordinati per satellite, tramite parabola motorizzata

en: Search east
it: Cercare a est

en: Search west
it: Cercare a ovest

en: Searching for new installed or removed packages. Please wait...
it: Ricerca nuovi pacchetti installati o rimossi in corso. Attendere...

en: Secondary DNS
it: DNS Secondario

en: Seek
it: Ricerca

en: Select
it: Selezionare

en: Select HDD
it: Selezionare HDD

en: Select IPKG source to edit...
it: Selezionare una sorgente IPKG da modificare...

en: Select Location
it: Selezionare destinazione

en: Select Network Adapter
it: Selezionare adattatore di rete

en: Select a movie
it: Selezionare una registrazione

en: Select audio mode
it: Selezionare modalità audio

en: Select audio track
it: Selezionare una traccia audio

en: Select channel to record from
it: Selezionare il canale di registrazione

en: Select files for backup. Currently selected:
it: Selezionare file per il backup. Selezionati per ora:

en: Select files/folders to backup...
it: Selezionare file/cartelle per il backup...

en: Select image
it: Selezionare un'immagine

en: Select provider to add...
it: Selezionare il provider da aggiungere...

en: Select refresh rate
it: Selezionare la frequenza di aggiornamento

en: Select service to add...
it: Selezionare il canale da aggiungere...

en: Select video input
it: Selezionare l'ingresso video

en: Select video input with up/down buttons
it: Selezionare l'ingresso video con i tasti Sù/Giù

en: Select video mode
it: Selezionare la modalità video

en: Selected source image
it: Selezionare immagine sorgente

en: Send DiSEqC
it: Inviare DiSEqC

en: Send DiSEqC only on satellite change
it: Inviare DiSEqC solo su cambio satellite

en: Seperate titles with a main menu
it: Separare i titoli con un Menu principale

en: Sequence repeat
it: Ripetizione sequenza

en: Service
it: Canale

en: Service Scan
it: Ricerca canali

en: Service Searching
it: Ricerca canali

en: Service has been added to the favourites.
it: Canale aggiunto a preferiti!

en: Service has been added to the selected bouquet.
it: Canale aggiunto al bouquet selezionato!

en: Service invalid!
    (Timeout reading PMT)
it: Canale non valido!
    (Timeout in lettura PMT)

en: Service not found!
    (SID not found in PAT)
it: Canale non trovato!
    (SID non trovato in PAT)

en: Service scan
it: Ricerca canali

en: Service unavailable!
    Check tuner configuration!
it: Canale non disponibile!
    Controllare la configurazione tuner!

en: Serviceinfo
it: Info Canale

en: Services
it: Canali

en: Set Voltage and 22KHz
it: Configurare voltaggio e 22KHz

en: Set as default Interface
it: -> interfaccia predefinita

en: Set interface as default Interface
it: -> interfaccia come predefinita

en: Set limits
it: Impostare limiti

en: Settings
it: Config.

en: Setup
it: Configurazione

en: Setup Mode
it: Modalità configurazione

en: Show Info
it: Informazioni

en: Show WLAN Status
it: Mostrare stato WLAN

en: Show blinking clock in display during recording
it: Orologio lampeggiante durante le registrazioni

en: Show infobar on channel change
it: Mostrare barra informazioni su cambio canale

en: Show infobar on event change
it: Mostrare barra informazioni su cambio evento

en: Show infobar on skip forward/backward
it: Mostrare barra informazioni su FFW/REW

en: Show positioner movement
it: Mostrare il movimento motore

en: Show services beginning with
it: Mostrare i canali che iniziano per

en: Show the radio player...
it: Radio...

en: Show the tv player...
it: TV...

en: Shows the state of your wireless LAN connection.
it: Mostrare lo stato della connessione di rete wireless.

en: Shutdown Dreambox after
it: Spegnere il DreamBox dopo

en: Similar
it: Simile

en: Similar broadcasts:
it: Programmi simili:

en: Simple
it: Semplice

en: Simple titleset (compatibility for legacy players)
it: Set titoli semplice (compatibilità con player legacy)

en: Single
it: Singolo

en: Single EPG
it: EPG singolo

en: Single satellite
it: Satellite singolo

en: Single transponder
it: Transponder singolo

en: Singlestep (GOP)
it: Passo-Passo (GOP)

en: Skins
it: Skin...

en: Sleep Timer
it: Timer di spegnimento

en: Sleep timer action:
it: Azione:

en: Slideshow Interval (sec.)
it: Intevallo slideshow (sec.)

en: Slow
it: Lento

en: Slow Motion speeds
it: Velocità rallenty

en: Software restore
it: Ripristino software

en: Software update
it: Aggiornamento software

en: Some plugins are not available:
it: Alcuni plugin non sono disponibili:

en: Somewhere else
it: Altrove

en: Sorry MediaScanner is not installed!
it: MediaScanner non installato!

en: Sorry no backups found!
it: Nessun backup trovato!

en: Sorry your Backup destination does not exist
    
    Please choose an other one.
it: Destinazione backup inesistente!
    
    Selezionarne un'altra!

en: Sorry your backup destination is not writeable.
    Please choose an other one.
it: Destinazione backup non aggiornabile!
    Selezionarne un'altra!

en: Sorry, no Details available!
it: Dettagli non disponibili!

en: Sorry, your backup destination is not writeable.
    
    Please choose another one.
it: La destinazione scelta per il backup non esiste!
    
    Selezionarne un'altra!

en: Sort A-Z
it: Ordine A-Z

en: Sort Time
it: Ordine per ora

en: Sound
it: Audio

en: Soundcarrier
it: Portante audio

en: South
it: Sud

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Standby / Restart
it: Standby / Riavvio

en: Start from the beginning
it: Partire dall'inizio

en: Start recording?
it: Avviare la registrazione?

en: Start test
it: Avviare il test

en: StartTime
it: Ora avvio

en: Starting on
it: Avvio il

en: Step east
it: Passo a Est

en: Step west
it: Passo a Ovest

en: Stop Timeshift?
it: Arrestare timeshift ?

en: Stop current event and disable coming events
it: Arrestare l'evento corrente e disabilitare i futuri

en: Stop current event but not coming events
it: Arrestare l'evento corrente ma non i futuri

en: Stop playing this movie?
it: Arrestare la riproduzione?

en: Stop test
it: Arrestare il test

en: Stop testing plane after # failed transponders
it: Arrestare il test dopo "#" transponder falliti

en: Stop testing plane after # successful transponders
it: Arrestare il test dopo "#" transponder controllati correttamente

en: Store position
it: Memorizzare posizione

en: Stored position
it: Posizione memorizzata

en: Subservice list...
it: Elenco sottocanali...

en: Subservices
it: Sottocanali

en: Subtitle selection
it: Selezione sottotitoli

en: Subtitles
it: Sottotitoli

en: Sun
it: Dom

en: Sunday
it: Domenica

en: Swap Services
it: Scambio canali

en: Swedish
it: Svedese

en: Switch to next subservice
it: Sottocanale seguente

en: Switch to previous subservice
it: Sottocanale precedente

en: System
it: Sistema

en: TRANSLATOR_INFO
it: Traduzione italiana
    enigma2 - Dreambox
    Dario Croci - www.linsat.net
    Supporto: spaeleus@croci.org.
    - 31 maggio 2009 -

en: TS file is too large for ISO9660 level 1!
it: File TS troppo grande per ISO9660 livello 1!

en: TV System
it: Standard TV

en: Table of content for collection
it: Elenco contenuti raccolta

en: Tag 1
it: Etich. 1

en: Tag 2
it: Etich. 2

en: Tags
it: Etich.

en: Terrestrial
it: Terrestre

en: Terrestrial provider
it: Provider terrestre

en: Test DiSEqC settings
it: Test configurazione DiSEqC

en: Test Type
it: Tipo test

en: Test mode
it: Modalità test

en: Test the network configuration of your Dreambox.
it: Collaudo della configurazione di rete del DreamBox.

en: Thank you for using the wizard. Your box is now ready to use.
    Please press OK to start using your Dreambox.
it: Grazie per aver usato questo wizard. Il DreamBox ora è pronto.
    Premere OK per iniziare ad usarlo.

en: The DVD standard doesn't support H.264 (HDTV) video streams. Do you want to create a Dreambox format data DVD (which will not play in stand-alone DVD players) instead?
it: Lo standard DVD non supporta stream video H.264 (HDTV). Creare un DVD in formato dati Dreambox? (NON sarà riproducibile su lettori DVD standard!)

en: The USB stick is now bootable. Do you want to download the latest image from the feed server and save it on the stick?
it: Ora la penna USB è avviabile. Scaricare l'immagine più recente dal server feed e salvarla sulla penna?

en: The backup failed. Please choose a different backup location.
it: Backup fallito! Selezionare una destinazione differente per il backup.

en: The following device was found:
    
    %s
    
    Do you want to write the USB flasher to this stick?
it: Rilevato il seguente dispositivo:
    
    %s
    
    Installare il flasher USB su questa penna?

en: The following files were found...
it: Trovati i seguenti file...

en: The input port should be configured now.
    You can now configure the screen by displaying some test pictures. Do you want to do that now?
it: L'ingresso video deve essere configurato.
    Per configurare lo schermo possono essere utilizzate alcune immagini di test. Farlo ora?

en: The installation of the default services lists is finished.
it: L'installazione dei canali predefiniti è terminata.

en: The installation of the default settings is finished. You can now continue configuring your Dreambox by pressing the OK button on the remote control.
it: L'installazione della configurazione predefinita è terminata. Per proseguire con la configurazione del DreamBox premere OK sul telecomando.

en: The md5sum validation failed, the file may be corrupted! Are you sure that you want to burn this image to flash memory? You are doing this at your own risk!
it: Convalida md5sum fallita, il file potrebbe essere corrotto! Il caricamento di questa immagine su memoria flash potrebbe rappresentare un rischio! Continuare comunque?

en: The md5sum validation failed, the file may be downloaded incompletely or be corrupted!
it: Convalida md5sum fallita: il file potrebbe essere stato scaricato solo parzialmente o essere corrotto!

en: The package doesn't contain anything.
it: Il pacchetto non contiene nulla

en: The path %s already exists.
it: Percorso %s già esistente.

en: The pin code has been changed successfully.
it: Codice PIN aggiornato correttamente!

en: The pin code you entered is wrong.
it: Inserito codice PIN errato!

en: The pin codes you entered are different.
it: Inseriti codici PIN non coincidenti!

en: The results have been written to %s.
it: Risultati salvati su %s.

en: The sleep timer has been activated.
it: Timer di spegnimento attivato!

en: The sleep timer has been disabled.
it: Timer di spegnimento disattivato!

en: The timer file (timers.xml) is corrupt and could not be loaded.
it: File Timer (timers.xml) corrotto: NON caricabile!

en: The wireless LAN plugin is not installed!
    Please install it.
it: Plugin WirelessLAN non installato!
    Installarlo per poterlo abilitare.

en: The wizard can backup your current settings. Do you want to do a backup now?
it: Il wizard permette di effettuare un backup della configurazione. Farlo ora?

en: The wizard is finished now.
it: Wizard terminato!

en: There are no default services lists in your image.
it: L'immagine non dispone di alcuna elenco canali predefinito!

en: There are no default settings in your image.
it: L'immagine non dispone di alcuna configurazione predefinita!

en: There might not be enough Space on the selected Partition.
    Do you really want to continue?
it: Potrebbe non esserci spazio sufficiente sulla partizione prescelta.
    Procedere comunque?

en: There was an error downloading the packetlist. Please try again.
it: Errore download elenco pacchetti! Riprovare.

en: This .NFI file does not contain a valid %s image!
it: Il file .nfi non contiene un'immagine %s valida!

en: This .NFI file does not have a md5sum signature and is not guaranteed to work. Do you really want to burn this image to flash memory?
it: Il file .nfi non possiede una firma md5 valida: non è garantito il suo funzionamento. Procedere comunque con l'installazione dell'immagine sulla memoria flash?

en: This .NFI file has a valid md5 signature. Continue programming this image to flash memory?
it: Il file .nfi possiede una firma md5 valida. Procedere comunque con l'installazione dell'immagine sulla memoria flash?

en: This DVD RW medium is already formatted - reformatting will erase all content on the disc.
it: Il DVD-RW è già formattato - una nuova formattazione cancellerà tutto il contenuto del disco!

en: This Dreambox can't decode %s streams!
it: Impossibile decodificare stream %s con questo Dreambox!

en: This Dreambox can't decode %s video streams!
it: Impossibile decodificare stream video %s con questo Dreambox!

en: This is step number 2.
it: Passo numero 2.

en: This is unsupported at the moment.
it: Funzione non ancora supportata.

en: This test checks for configured Nameservers.
    If you get a "unconfirmed" message:
    - please check your DHCP, cabling and Adapter setup
    - if you configured your Nameservers manually please verify your entries in the "Nameserver" Configuration
it: Questo test verifica la configurazione dei "Nameserver".
    Se si ottiene il messaggio "non confermato":
    - Verificare la configurazione della scheda, del DHCP e dei cavi;
    - Se i "Nameserver" sono stati configurati manualmente verificare le voci della configurazione "Nameserver".

en: This test checks whether a network cable is connected to your LAN-Adapter.
    If you get a "disconnected" message:
    - verify that a network cable is attached
    - verify that the cable is not broken
it: Questo test verifica la funzionalità della connessione di rete cablata.
    Se si ottiene il messaggio "non connesso":
    - Verificare che il cavo sia collegato correttamente;
    - Verificare che il cavo sia integro e del tipo adatto.

en: This test checks whether a valid IP Address is found for your LAN Adapter.
    If you get a "unconfirmed" message:
    - no valid IP Address was found
    - please check your DHCP, cabling and adapter setup
it: Questo test verifica che alla scheda venga assegnato un indirizzo IP valido.
    Se si ottiene il messaggio "non confermato":
    - Non è stato trovato un indirizzo valido;
    - Controllare il servizio DHCP, i cavi e la configurazione della scheda.

en: This test checks whether your LAN Adapter is set up for automatic IP Address configuration with DHCP.
    If you get a "disabled" message:
     - then your LAN Adapter is configured for manual IP Setup
    - verify thay you have entered correct IP informations in the AdapterSetup dialog.
    If you get an "enabeld" message:
    -verify that you have a configured and working DHCP Server in your network.
it: Questo test verifica se la connessione di rete locale è configurata per l'assegnazione automatica IP tramite DHCP.
    Se si ottiene il messaggio "Disabilitato":
    - La rete locale è configuata per utilizzare l'assegnazione manuale dell'indirizzo IP;
    - Verificare di aver inserito le informazioni corrette nel menu di configurazione della rete.
    Se si ottiene il messaggio "Abilitato":
    - Verificare che il servizio DHCP sulla rete sia configurato correttamente e operativo.

en: This test detects your configured LAN-Adapter.
it: Questo test individua la scheda di rete locale installata.

en: Three
it: Tre

en: Threshold
it: Soglia

en: Thu
it: Gio

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Ora

en: Time/Date Input
it: Inserimento Data/Ora

en: Timer Edit
it: Mod. timer

en: Timer Editor
it: Modifica timer

en: Timer Type
it: Tipo timer

en: Timer entry
it: Voce timer

en: Timer log
it: Log timer

en: Timer overlap in timers.xml detected!
    Please recheck it!
it: Sovrapposizione timer rilevata in timers.xml!
    Ricontrollare!

en: Timer sanity error
it: Errore congruenza timer!

en: Timer selection
it: Selezione timer

en: Timer status:
it: Stato timer:

en: Timeshift not possible!
it: Timeshift impossibile!

en: Timeshift path...
it: Percorso timeshift...

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title properties
it: Proprietà titolo

en: Titleset mode
it: Modalità set titoli

en: To update your Dreambox firmware, please follow these steps:
    1) Turn off your box with the rear power switch and plug in the bootable USB stick.
    2) Turn mains back on and hold the DOWN button on the front panel pressed for 10 seconds.
    3) Wait for bootup and follow instructions of the wizard.
it: Per aggiornare il firmware del Dreambox, seguire queste indicazioni:
    1) Spegnere il box tramite l'interruttore posteriore e collegare la penna USB avviabile.
    2) Riaccendere il box tenendo premuto il tasto GIU' del pannello frontale per 10 secondi.
    3) Attendere l'avvio e seguire le istruzioni della configurazione guidata.

en: Today
it: Oggi

en: Tone mode
it: Modalità tono

en: Track
it: Traccia

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation:
it: Traduzione:

en: Transmission Mode
it: Modalità trasmissione

en: Transmission mode
it: Modalità trasmissione

en: Transponder Type
it: Tipo transponder

en: Tries left:
it: Tentativi residui:

en: Try to find used Transponders in cable network.. please wait...
it: Ricerca transponder utilizzati sulla rete via cavo. Attendere...

en: Try to find used transponders in cable network.. please wait...
it: Ricerca transponder utilizzati sulla rete via cavo. Attendere...

en: Trying to download a new packetlist. Please wait...
it: Download nuovo elenco pacchetti. Attendere...

en: Tue
it: Mar

en: Tuesday
it: Martedì

en: Tune
it: Sintonizzare

en: Tune failed!
it: Sintonia fallita!

en: Tuner Slot
it: Slot tuner

en: Tuner configuration
it: Configurazione tuner

en: Tuner status
it: Stato tuner

en: Turkish
it: Turco

en: Two
it: Due

en: Type
it: Tipo

en: Type of scan
it: Tipo ricerca

en: USB Stick
it: Penna USB

en: USB stick wizard
it: Configurazione guidata penna USB

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Unable to complete filesystem check.
    Error:
it: Impossibile terminare il controllo del filesystem!
    Errore:

en: Unable to initialize harddisk.
    Error:
it: Impossibile formattare l'harddisk!
    Errore:

en: Uncommitted DiSEqC command
it: Comando DiSEqC uncommitted

en: Unicable LNB
it: LNB Unicable

en: Unicable Martix
it: Matrice Unicable

en: Universal LNB
it: LNB Universale

en: Unmount failed
it: Unmount fallito!

en: Update
it: Aggiornare

en: Updates your receiver's software
it: Aggiornare il software del ricevitore

en: Updating finished. Here is the result:
it: Aggiornamento terminato. Esito:

en: Updating... Please wait... This can take some minutes...
it: Aggiornamento in corso. Saranno necessari alcuni minuti: attendere...

en: Upgrade finished.
it: Aggiornamento terminato!

en: Upgrade finished. Do you want to reboot your Dreambox?
it: Aggiornamento terminato. Riavviare il DreamBox?

en: Upgrading
it: Aggiornamento in corso

en: Upgrading Dreambox... Please wait
it: DreamBox in aggiornamento. Attendere...

en: Use
it: Usare

en: Use DHCP
it: Usare DHCP

en: Use Interface
it: Usare l'Interfaccia

en: Use Power Measurement
it: Usare misurazione di potenza

en: Use a gateway
it: Usare un gateway

en: Use non-smooth winding at speeds above
it: Riproduzione discontinua a velocità maggiore di

en: Use power measurement
it: Usare misurazione di potenza

en: Use the Networkwizard to configure your Network
it: Usare la configurazione guidata rete

en: Use the left and right buttons to change an option.
    
    Please set up tuner A
it: Usare i tasti <-> per cambiare le opzioni.
    
    Configurare il tuner A

en: Use the up/down keys on your remote control to select an option. After that, press OK.
it: Usare i tasti Sù/Giù del telecomando per selezionare un'opzione, poi premere OK.

en: Use usals for this sat
it: Usare USALS per questo satellite

en: Use wizard to set up basic features
it: Configurazione guidata opzioni di base

en: Used service scan type
it: Tipo ricerca canali in uso

en: User defined
it: Definito dall'utente

en: VCR scart
it: Scart VCR

en: VMGM (intro trailer)
it: VMGM (trailer introduttivo)

en: Vertical
it: Verticale

en: Video Fine-Tuning
it: Regolazione fine video

en: Video Fine-Tuning Wizard
it: Wizard regolazione fine video

en: Video Output
it: Uscita video

en: Video Setup
it: Configurazione video

en: Video Wizard
it: Procedura guidata video

en: Video input selection
    
    Please press OK if you can see this page on your TV (or select a different input port).
    
    The next input port will be automatically probed in 10 seconds.
it: Selezione ingresso video
    
    Se questa pagina è visibile, premere OK o selezionare un ingresso video diverso.
    
    L'ingresso video successivo sarà testato automaticamente tra 10 secondi.

en: Video mode selection.
it: Selezione modalità video.

en: View
it: Elenchi

en: View Movies...
it: Riprodurre registrazioni...

en: View Photos...
it: Visualizzare foto...

en: View Rass interactive...
it: Rass interattivi...

en: View Video CD...
it: Riprodurre CD video...

en: View list of available
it: Visualizzare elenco disponibilità.

en: View list of available CommonInterface extensions
it: Elenco estensioni CommonInterface disponibili.

en: View list of available Display and Userinterface extensions.
it: Elenco estensioni display e interfaccia utente disponibili.

en: View list of available EPG extensions.
it: Elenco estensioni EPG disponibili.

en: View list of available Satteliteequipment extensions.
it: Elenco estensioni dispositivo satellitare disponibili.

en: View list of available communication extensions.
it: Elenco estensioni comunicazione disponibili.

en: View list of available default settings
it: Elenco configurazioni predefinite disponibili.

en: View list of available multimedia extensions.
it: Elenco estensioni multimediali disponibili.

en: View list of available networking extensions
it: Elenco estensioni di rete disponibili.

en: View list of available recording extensions
it: Elenco estensioni registrazioni disponibili.

en: View list of available skins
it: Elenco skin disponibili.

en: View list of available software extensions
it: Elenco estensioni software disponibili.

en: View list of available system extensions
it: Elenco estensioni di sistema disponibili.

en: View teletext...
it: Televideo...

en: Virtual KeyBoard
it: Tastiera virtuale

en: Voltage mode
it: Modalità voltaggio

en: W
it: O

en: WPA or WPA2
it: WPA o WPA2

en: WSS on 4:3
it: WSS su 4:3

en: Waiting
it: In attesa

en: We will now test if your TV can also display this resolution at 50hz. If your screen goes black, wait 20 seconds and it will switch back to 60hz.
    Please press OK to begin.
it: La verifica successiva accerterà che la TV possa utilizzare questa risoluzione alla frequenza di 50Hz. Se lo schermo diventasse nero
    attendere 20 secondi: sarà automaticamente ripristinata la frequenza a 60Hz. Premere OK per iniziare.

en: Wed
it: Mer

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekday
it: Giorno della settimana

en: Welcome to the Cutlist editor.
    
    Seek to the start of the stuff you want to cut away. Press OK, select 'start cut'.
    
    Then seek to the end, press OK, select 'end cut'. That's it.
it: Benvenuti nell'Editor elenco tagli.
    
    Cercare l'inizio di ciò che si vuole eliminare. Premere OK, selezionare "Inizio taglio."
    
    Successivamente spostarsi alla fine, premere OK, selezionare "Fine taglio". E' tutto.

en: Welcome to the Image upgrade wizard. The wizard will assist you in upgrading the firmware of your Dreambox by providing a backup facility for your current settings and a short explanation of how to upgrade your firmware.
it: Benvenuto nella guida per l 'aggiornamento dell'Immagine. Questo wizard prevede una guida sull'aggiornamento del firmware del DreamBox attraverso un backup assistito della configurazione e fornendo informazioni sintetiche sulla procedura.

en: Welcome.
    
    This start wizard will guide you through the basic setup of your Dreambox.
    Press the OK button on your remote control to move to the next step.
it: Benvenuto!
    
    Il wizard iniziale fornirà una guida nella configurazione di base del DreamBox.
    Premere OK sul tuo telecomando per il passo successivo.

en: Welcome...
it: Benvenuto...

en: West
it: Ovest

en: What do you want to scan?
it: Cosa si intende cercare?

en: When you do a factory reset, you will lose ALL your configuration data
    (including bouquets, services, satellite data ...)
    After completion of factory reset, your receiver will restart automatically!
    
    Really do a factory reset?
it: Con il ripristino alla configurazione di fabbrica,
    tutte le configurazioni personalizzate
    (compresi bouquet, canali, dati satelliti...) saranno perdute.
    Dopo il ripristino il ricevitore sarà automaticamente riavviato!
    
    Procedere comunque con il ripristino?

en: Where do you want to backup your settings?
it: Destinazione backup configurazione:

en: Where to save temporary timeshift recordings?
it: Cartella salvataggio registrazioni temporanee timeshift

en: Wireless Network
it: Rete wireless

en: Write error while recording. Disk full?
it: Errore di scrittura in registrazione! Disco pieno?

en: Write failed!
it: Scrittura fallita!

en: Writing NFI image file to flash completed
it: Scrittura file immagine .nfi su flash completata

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes, and delete this movie
it: Sì, e cancellare questa registrazione

en: Yes, backup my settings!
it: Sì, eseguire backup configurazione!

en: Yes, do a manual scan now
it: Sì, fare una ricerca manuale ora

en: Yes, do an automatic scan now
it: Sì, fare una ricerca automatica ora

en: Yes, do another manual scan now
it: Sì, fare un'altra ricerca manuale ora

en: Yes, perform a shutdown now.
it: Sì, spegnere ora.

en: Yes, restore the settings now
it: Sì, ripristinare la configurazione

en: Yes, returning to movie list
it: Sì, tornare all'elenco registrazioni

en: Yes, view the tutorial
it: Sì, visualizzare la guida

en: You can choose some default settings now. Please select the settings you want to be installed.
it: Selezionare, tra le configurazioni predefinite disponibili, quella che si desidera installare.

en: You can choose, what you want to install...
it: Selezionare ciò che si desidera installare...

en: You cannot delete this!
it: Impossibile cancellare!

en: You chose not to install any default services lists.
it: Si è scelto di non installare liste canali predefinite.

en: You chose not to install any default settings. You can however install the default settings later in the settings menu.
it: Si è scelto di non installare alcuna configurazione predefinita. Si potrà comunque farlo successivamente attraverso il Menu configurazione.

en: You chose not to install anything. Please press OK finish the install wizard.
it: Si è scelto di non installare nulla. Premere OK per uscire.

en: You do not seem to have a harddisk in your Dreambox. So backing up to a harddisk is not an option for you.
it: Harddisk non trovato. Backup su harddisk impossibile.

en: You have chosen to backup to a compact flash card. The card must be in the slot. We do not verify if it is really used at the moment. So better backup to the harddisk!
    Please press OK to start the backup now.
it: Si è scelto di effettuare un backup su una CF card (che deve essere nello slot). Attenzione, non verrà verificato il suo reale utilizzo.Sarebbe preferibile utilizzare l'harddisk!
    Premere OK per iniziare il backup ora.

en: You have chosen to backup to an usb drive. Better backup to the harddisk!
    Please press OK to start the backup now.
it: Si è scelto di eseguire un backup su drive USB, ma sarebbe preferibile utilizzare l'haddisk!
    Premere OK per iniziare il backup ora.

en: You have chosen to backup to your harddisk. Please press OK to start the backup now.
it: Si è scelto di effettuare un backup su harddisk. Premere OK per iniziare ora.

en: You have chosen to backup your settings. Please press OK to start the backup now.
it: Si è scelto di effettuare un backup configurazione. Premere OK per iniziare ora.

en: You have chosen to create a new .NFI flasher bootable USB stick. This will repartition the USB stick and therefore all data on it will be erased.
it: La creazione di un nuovo flasher .nfi avviabile su penna USB richiede la riscrittura delle partizioni. Tutti i dati presenti sulla penna saranno cancellati!

en: You have chosen to restore your settings. Enigma2 will restart after restore. Please press OK to start the restore now.
it: Si è scelto di ripristinare la configurazione. Premere OK per iniziare ora

en: You have to wait %s!
it: Occorre attendere per %s!

en: You need a PC connected to your dreambox. If you need further instructions, please visit the website http://www.dm7025.de.
    Your dreambox will now be halted. After you have performed the update instructions from the website, your new firmware will ask you to restore your settings.
it: È necessario che un PC sia connesso al DreamBox. Se occorrono maggiori istruzioni, visitare il sito http://www.dm7025.de.
    Il DreamBox sarà arrestato, e al termine delle operazioni il nuovo firmware chiederà di ripristinare le configurazioni.

en: You need to set a pin code and hide it from your children.
    
    Do you want to set the pin now?
it: Inserire un codice PIN, curando di tenerlo nascosto ai bambini.
    
    Configurare un codice PIN ora?

en: Your Dreambox will restart after pressing OK on your remote control.
it: Il DreamBox verrà riavviato premendo OK.

en: Your TV works with 50 Hz. Good!
it: La TV opera a 50Hz. Ottimo!

en: Your backup succeeded. We will now continue to explain the further upgrade process.
it: Backup eseguito correttamente! Ora proseguirà il processo di aggiornamento.

en: Your collection exceeds the size of a single layer medium, you will need a blank dual layer DVD!
it: La Collezione supera la capacità di un disco singolo strato. Sarà necessario utilizzare un DVD vergine doppio strato!

en: Your dreambox is shutting down. Please stand by...
it: Il DreamBox si sta arrestando. Attendere...

en: Your dreambox isn't connected to the internet properly. Please check it and try again.
it: Il DreamBox non risulta connesso ad internet correttamente. Verificare e riprovare.

en: Your frontprocessor firmware must be upgraded.
    Press OK to start upgrade.
it: Il firmware del frontprocessor deve essere aggiornato.
    OK -> iniziare l'aggiornamento.

en: Your network configuration has been activated.
it: Configurazione di rete attivata correttamente.

en: Your network configuration has been activated.
    A second configured interface has been found.
    
    Do you want to disable the second network interface?
it: Configurazione di rete attivata correttamente.
    Rilevata un'altra interfaccia di rete configurata.
    
    Disabilitare la seconda interfaccia di rete?

en: Zap back to service before positioner setup?
it: Ritornare al canale attivo
    prima della configurazione motore?

en: Zap back to service before satfinder?
it: Ritornare al canale attivo
    prima della ricerca satelliti?

en: [alternative edit]
it: [edit alternative]

en: [bouquet edit]
it: [edit bouquet]

en: [favourite edit]
it: [edit preferiti]

en: [move mode]
it: [modalità muovere]

en: a gui to assign services/providers to common interface modules
it: Assegnazione Canali/Provider a moduli Common Interface tramite GUI

en: a gui to assign services/providers/caids to common interface modules
it: Assegnazione Canali/Provider/CAIDs a moduli Common Interface tramite GUI

en: abort alternatives edit
it: Annullare edit alternative

en: abort bouquet edit
it: Annullare edit bouquet

en: abort favourites edit
it: Annullare edit preferiti

en: about to start
it: Avvio in corso

en: activate current configuration
it: Attivare configurazione corrente

en: add Provider
it: Agg. provider

en: add Service
it: Agg. canale

en: add a nameserver entry
it: Aggiungere nameserver

en: add alternatives
it: Aggiungere alternative

en: add bookmark
it: Agg. contrass.

en: add bouquet
it: Aggiungere bouquet

en: add directory to playlist
it: Aggiungere cartella alla playlist

en: add file to playlist
it: Aggiungere file alla playlist

en: add files to playlist
it: Aggiungere file alla playlist

en: add marker
it: Aggiungere contrassegno

en: add recording (enter recording duration)
it: Avviare registrazione (inserire durata)

en: add recording (enter recording endtime)
it: Avviare registrazione (inserire ora termine)

en: add recording (indefinitely)
it: Avviare registrazione (illimitata)

en: add recording (stop after current event)
it: Avviare registrazione (evento corrente)

en: add service to bouquet
it: Aggiungere canale al bouquet

en: add service to favourites
it: Aggiungere canale a preferiti

en: add to parental protection
it: Aggiungere al Controllo parentale

en: advanced
it: Avanzato

en: alphabetic sort
it: Ordine alfabetico

en: are you sure you want to restore
    following backup:
it: Ripristinare
    il seguente backup?

en: assigned CAIds
it: CAIds assegnati

en: assigned Services/Provider
it: Canali/Provider assegnati

en: audio track (%s) format
it: Formato traccia audio (%s)

en: audio track (%s) language
it: Lingua traccia audio (%s)

en: audio tracks
it: Tracce audio

en: auto
it: Auto

en: back
it: Indietro

en: background image
it: Immagine di sfondo

en: backgroundcolor
it: Colore sfondo

en: better
it: Migliore

en: black
it: Nero

en: blacklist
it: Lista nera

en: blue
it: Blu

en: burn audio track (%s)
it: Masterizzare traccia audio (%s)

en: change recording (duration)
it: Cambiare durata registrazione

en: change recording (endtime)
it: Cambiare ora fine registrazione

en: chapters
it: Capitoli

en: choose destination directory
it: Selezionare cartella destinazione

en: circular left
it: Circolare a sinistra

en: circular right
it: Circolare a destra

en: clear playlist
it: Cancellare playlist

en: complex
it: Complesso

en: config menu
it: Menu configurazione

en: confirmed
it: Confermato

en: connected
it: Connesso

en: continue
it: Continuare

en: copy to bouquets
it: Copiare nei bouquet

en: create directory
it: Creare cartella

en: daily
it: Giornaliero

en: day
it: Giorno

en: delete
it: Cancellare

en: delete cut
it: Rimuovere taglio

en: delete file
it: Rimuovere file

en: delete playlist entry
it: Rimuovere voce dalla playlist

en: delete saved playlist
it: Rimuovere la playlist salvata

en: delete...
it: Cancellare...

en: disable
it: Disabilitare

en: disable move mode
it: Disabilitare spostamento

en: disabled
it: Disabilitato

en: disconnected
it: Disconnesso

en: do not change
it: Non cambiare

en: do nothing
it: Non fare nulla

en: don't record
it: Uscire senza registrare

en: done!
it: Fatto!

en: edit alternatives
it: Edit alternative

en: empty
it: Vuoto

en: enable
it: Abilitare

en: enable bouquet edit
it: Abilitare edit bouquet

en: enable favourite edit
it: Abilitare edit preferiti

en: enable move mode
it: Abilitare spostamento

en: enabled
it: Abilitato

en: end alternatives edit
it: Fine edit alternative

en: end bouquet edit
it: Fine edit bouquet

en: end cut here
it: Fine taglio

en: end favourites edit
it: Fine edit preferiti

en: enigma2 and network
it: enigma2 e rete

en: equal to
it: Uguale a:

en: exceeds dual layer medium!
it: Supera la capacità di DVD doppio strato!

en: exit DVD player or return to file browser
it: Uscire dal Player DVD e tornare all'elenco file

en: exit mediaplayer
it: Uscire da Mediaplayer

en: exit movielist
it: Uscire dall'elenco registrazioni

en: exit nameserver configuration
it: Uscire da configurazione nameserver

en: exit network adapter configuration
it: Uscire da configurazione interfaccia di rete

en: exit network adapter setup menu
it: Uscire da menu configurazione interfaccia di rete

en: exit network interface list
it: Uscire da elenco interfacce di rete

en: exit networkadapter setup menu
it: Uscire da menu configurazione interfaccia di rete

en: failed
it: Fallito

en: fileformats (BMP, PNG, JPG, GIF)
it: Formati file (BMP, PNG, JPG, GIF)

en: filename
it: Nome file

en: fine-tune your display
it: Regolazione fine schermo

en: forward to the next chapter
it: Passare al capitolo successivo

en: free
it: Libero

en: free diskspace
it: di spazio libero su disco

en: go to deep standby
it: Spegnimento (Deep standby)

en: go to standby
it: Standby

en: grab this frame as bitmap
it: "Grab" dell'mmagine come bitmap

en: green
it: Verde

en: hear radio...
it: Radio...

en: help...
it: Aiuto...

en: hidden network
it: Rete nascosta

en: hide extended description
it: Nascondere descrizione estesa

en: hide player
it: Nascondere il player

en: horizontal
it: Orizzontale

en: hour
it: Ora

en: hours
it: Ore

en: immediate shutdown
it: Spegnimento immediato

en: incoming call!
    %s calls on %s!
it: Chiamata in arrivo!
    %s chiama su %s

en: init module
it: Init modulo

en: init modules
it: Init moduli

en: insert mark here
it: Inserire contrassegno

en: jump back to the previous title
it: Tornare al titolo precedente

en: jump forward to the next title
it: Passare al titolo successivo

en: jump to listbegin
it: Andare a inizio elenco

en: jump to listend
it: Andare a fine elenco

en: jump to next marked position
it: Andare al prossimo contrassegno

en: jump to previous marked position
it: Andare al contrassegno precedente

en: leave movie player...
it: Uscire da riproduzione registrazioni...

en: left
it: Sinistro

en: length
it: Durata

en: list style compact
it: Elenco compatto

en: list style compact with description
it: Elenco compatto con descrizioni

en: list style default
it: Elenco standard

en: list style single line
it: Elenco su singola riga

en: load playlist
it: Caricare la playlist

en: locked
it: Bloccato

en: loopthrough to
it: In cascata da:

en: manual
it: Manuale

en: menu
it: Menu

en: menulist
it: Menu

en: mins
it: Min

en: minute
it: Minuto

en: minutes
it: Minuti

en: month
it: Mese

en: move PiP to main picture
it: Inviare PiP a schermo principale

en: move down to last entry
it: Andare all'ultima voce

en: move down to next entry
it: Andare alla voce successiva

en: move up to first entry
it: Andare alla prima voce

en: move up to previous entry
it: Tornare alla voce precedente

en: movie list
it: Elenco registrazioni

en: multinorm
it: Multistandard

en: never
it: Mai

en: next channel
it: Canale successivo

en: next channel in history
it: Canale successivo nella history

en: no
it: No

en: no CAId selected
it: Nessun CAId selezionato!

en: no CI slots found
it: Nessun slot CI trovato!

en: no HDD found
it: Nessun HDD trovato!

en: no module found
it: Nessun modulo trovato!

en: no standby
it: Sempre attivo

en: no timeout
it: Nessun timeout

en: none
it: Nessuno

en: not locked
it: Non bloccato

en: not used
it: Non in uso

en: nothing connected
it: Non collegato

en: of a DUAL layer medium used.
it: di DVD doppio strato utilizzato.

en: of a SINGLE layer medium used.
it: di DVD Singolo strato utilizzato.

en: off
it: Off

en: on
it: On

en: on READ ONLY medium.
it: su supporto A SOLA LETTURA.

en: once
it: Una volta

en: open nameserver configuration
it: Configurazione nameserver

en: open servicelist
it: Elenco canali

en: open servicelist(down)
it: Elenco canali (Giù)

en: open servicelist(up)
it: Elenco canali (Sù)

en: open virtual keyboard input help
it: Aprire aiuto imput tastiera virtuale

en: pass
it: Pass

en: pause
it: Pausa

en: play entry
it: Riprodurre voce

en: play from next mark or playlist entry
it: Riprodurre da contrassegno successivo o da voce in playlist

en: play from previous mark or playlist entry
it: Riprodurre da contrassegno precedente o da voce in playlist

en: please press OK when ready
it: Premere OK quando pronti

en: please wait, loading picture...
it: Immagine in caricamento, attendere...

en: previous channel
it: Canale precedente

en: previous channel in history
it: Canale precedente nella history

en: record
it: Registrare

en: recording...
it: Registrazione...

en: red
it: Rosso

en: remove a nameserver entry
it: Rimuovere voce nameserver

en: remove after this position
it: Rimuovere dopo questa pos.

en: remove all alternatives
it: Rimuovere tutte le alternative

en: remove all new found flags
it: Rimuovere tutti i nuovi contrassegni trovati

en: remove before this position
it: Rimuovere prima di questa pos.

en: remove bookmark
it: Rim. contrass.

en: remove directory
it: Rimuovere cartella

en: remove entry
it: Rimuovere voce

en: remove from parental protection
it: Rimuovere dal Controllo parentale

en: remove new found flag
it: Rimuovere nuovo contrassegno trovato

en: remove selected satellite
it: Rimuovere il satellite selezionato

en: remove this mark
it: Rimuovere contrassegno

en: repeat playlist
it: Ripetere Playlist

en: repeated
it: Ripetuto

en: rewind to the previous chapter
it: Tornare al capitolo precedente

en: right
it: Destro

en: save last directory on exit
it: In uscita, salvare l'ultima cartella

en: save playlist
it: Salvare la playlist

en: save playlist on exit
it: In uscita, salvare la playlist

en: scan done!
it: Ricerca terminata!

en: scan in progress - %d%% done!
it: Ricerca in corso - %d%% completata!

en: scan state
it: Stato ricerca

en: second
it: Secondo

en: second cable of motorized LNB
it: Cavo secondario da LNB motorizzato

en: seconds
it: Secondi

en: select
it: Selezionare

en: select .NFI flash file
it: Selezionare il file flash .nfi

en: select CAId
it: Selezionare CAId

en: select CAId's
it: Selezionare CAId's

en: select image from server
it: Selezionare immagine dal server

en: select interface
it: Selezionare interfaccia

en: select menu entry
it: Selezionare voce menu

en: select movie
it: Selezionare registrazione

en: select the movie path
it: Selezionare cartella video

en: service pin
it: Codice PIN canale

en: setup pin
it: Codice PIN configurazione

en: show DVD main menu
it: Mostrare il Menu principale DVD

en: show EPG...
it: EPG...

en: show Infoline
it: Mostrare Info

en: show all
it: Mostrare tutto

en: show alternatives
it: Mostrare alternative

en: show event details
it: Mostrare dettagli evento

en: show extended description
it: Mostrare descrizione estesa

en: show first selected tag
it: Mostrare la prima etichetta selezionata

en: show second selected tag
it: Mostrare la seconda etichetta selezionata

en: show shutdown menu
it: Mostrare menu di arresto

en: show single service EPG...
it: EPG singolo canale...

en: show tag menu
it: Mostrare il menu etichette

en: show transponder info
it: Informazioni transponder

en: shuffle playlist
it: Riproduzione casuale

en: shutdown
it: Spegnimento

en: simple
it: Semplice

en: skip backward
it: Skip indietro

en: skip backward (enter time)
it: Skip indietro (inserire intervallo)

en: skip forward
it: Skip avanti

en: skip forward (enter time)
it: Skip avanti (inserire intervallo)

en: slide picture in loop
it: Riproduzione continua

en: sort by date
it: Ordine per data

en: standard
it: Predefinito

en: standby
it: Standby

en: start cut here
it: Inizio taglio

en: start directory
it: Cartella di avvio

en: start timeshift
it: Avviare timeshift

en: stereo
it: Stereo

en: stop PiP
it: Chiudere PiP

en: stop entry
it: Fermare voce

en: stop recording
it: Fermare registrazione

en: stop timeshift
it: Arrestare timeshift

en: swap PiP and main picture
it: Scambiare PiP e schermo principale

en: switch to bookmarks
it: Passare ai contrassegni

en: switch to filelist
it: Passare all'elenco file

en: switch to playlist
it: Passare alla playlist

en: switch to the next angle
it: Passare all'angolazione successiva

en: switch to the next audio track
it: Passare alla traccia audio successiva

en: switch to the next subtitle language
it: Passare alla lingua sottotitoli successiva

en: template file
it: File modello

en: textcolor
it: Colore testo

en: this recording
it: Questa registrazione

en: this service is protected by a parental control pin
it: Canale protetto da codice PIN (Controllo parentale).

en: toggle a cut mark at the current position
it: Commutare contrassegno di taglio qui

en: toggle time, chapter, audio, subtitle info
it: Info tempo, capitolo, audio, sottotitoli -> On/Off

en: unconfirmed
it: Non confermato

en: unknown
it: Sconosciuto

en: unknown service
it: Canale sconosciuto

en: until restart
it: Fino al riavvio

en: user defined
it: Definito dall'utente

en: vertical
it: Verticale

en: view extensions...
it: Estensioni...

en: view recordings...
it: Registrazioni...

en: wait for ci...
it: Attendere per la CI...

en: wait for mmi...
it: Attendere per mmi...

en: waiting
it: In attesa

en: weekly
it: Settimanale

en: whitelist
it: Lista bianca

en: working
it: Test in corso...

en: yellow
it: Giallo

en: yes
it: Sì

en: yes (keep feeds)
it: Sì (mantenere feed)

en: your dreambox might be unusable now. Please consult the manual for further assistance before rebooting your dreambox.
it: Il DreamBox potrebbe risultare inutilizzabile ora. Prima di riavviarlo consultare il manuale per ottenete ulteriori istruzioni.

en: zap
it: Zap

en: zapped
it: Zap eseguito
